Przejdź do głównej zawartości

Ściany i stropy

Ściany i stropy

stropMetodyka murowania większości ścian nie zmieniła się od lat. Wciąż pomimo stałości technologicznej, błędy są bardzo częste, zwłaszcza gdy sposób układania zaprawy jest bardzo ściśle określony, a spoin pionowych nie należy wypełniać. Najczęstszą przyczyną błędów jest również przyzwyczajenie do rutyny. Strop także jest tematem, gdzie możemy się spotkać z gamą najróżniejszych niedociągnięć. Konieczne będzie wykonanie prac:
  • szalunkowych,
  • zbrojarskich.
Nie są to łatwe czynności, które mogą spowodować nawet zagrożenie życia z powodu wykonania przez niedoświadczonych pracowników. Wszystkie etapy pracy muszą być nadzorowane przez kierownika budowy, który jest odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie prac.

Niedociągnięcie w projekcie budowlanym

Ściany zawsze powinny być uwzględniane w obliczeniach konstrukcyjnych, gdyż zajmują sporą część budowli. Są one najczęściej sprawdzane wyłącznie pod kątem fizyki budowli. Niekiedy projektanci decydują się na wykorzystanie materiałów o wysokiej nośności, by uniknąć przymusu obliczeń. W praktyce najlepiej jest skontrolować elementy ścian, które są najbardziej obciążone. Stropy trzeba już jednak sprawdzać bardzo dokładnie, gdyż grubość ma wpływ na ugięcia, a zbrojenie na nośność.

Ograniczenia wykonawcze

Nieuwzględnienie ograniczeń wykonawczych nie dotyczy ścian murowanych w sposób tradycyjny. Ograniczenia wykonawcze tyczą się przede wszystkim ścian wykonywanych z prefabrykatów żelbetowych. W tym przypadku trzeba ocenić możliwości dojazdu samochodów dostawczych, dźwigu oraz montaż dużych elementów.

Brak podstawowych narzędzi

Do murowania ścian metodą tradycyjną nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, jednakże należy to robić w zgodzie z instrukcjami producenta. Każdy producent w instrukcji pokazuje krok po kroku, jak wykonać murowanie z zastosowaniem określonych narzędzi poza zawiesiem  montażowym, które jest specyficzne dla danego systemu. Musi być ono dostosowane względem wszystkich elementów.

Wykonawstwo niezgodne z instrukcją

Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy się zapoznać szczegółowo z instrukcjami producenta. Zawierają one wskazówki zarówno dla wykonawców, jak i kierownika budowlanego oraz inspektora nadzoru. Przestrzeganie zaleceń pomoże przyśpieszyć prace oraz zapobiegnie błędom. Jest to oczywiście bardzo ważna kwestia w zakresie stropu. Należy się stosować do instrukcji danego systemu, aby potem mieć pewność, iż strop wytrzyma określone obciążenie. Dobra komunikacja w zespole stanowi podstawę właściwego wykonania każdej inwestycji.

Błędy przy wykonywaniu szalowania

Ściany murowane w niektórych sytuacjach wymagają wzmocnień w postaci żelbetowych trzpieni albo wieńców pośrednich. Elementy te należy wylać w szalunkach drewnianych, które należy ustawić na wcześniej murowanych elementach. Strop żelbetowy również należy formować w szalunkach drewnianych. Trzeba wziąć pod uwagę, iż mieszanka betonowa jest ciężka, a to może spowodować zniekształcenie szalunków. Szalunki muszą być bardzo dobrze skręcone oraz na tyle gęsto, aby to było bezpieczne.

Niewłaściwe zabezpieczenie szalunków

Deski, które wykorzystamy do ułożenia szalunków muszą być oczyszczone przed zalaniem ich przez mieszankę. Szalunki muszą być zabezpieczone preparatem anty adhezyjnym. Tego rodzaju zabezpieczenie ułatwi późniejsze rozformowanie, gdyż beton nie będzie przylegał do powierzchni.

Zaprawa do cienkich spoin

Zaprawa murarska do cienkich spoin nie może przekroczyć grubości 3 mm. Służy ona do sklejenia, a nie wyrównania nierówności w przypadku elementów murowanych. Zazwyczaj jednak precyzja nie dopuszcza do sytuacji, aby niektóre z elementów były nierówne.

Brak prawidłowego przewiązania elementów murowanych

Mur jest kompozytem, który złożony jest z elementów połączonych zaprawą. Obligatoryjnym wymogiem jest właściwe przewiązanie bloczków i pustaków. Przesunięcie spoin pionowych jest uzależnione od wysokości elementów murowanych.

Brak odpowiednich wzmocnień ścian

Bez względu na materiał w ścianach zawsze będą miejsca, które będą wymagały wzmocnień. Wzmocnień na pewno będą wymagały strefy pod okienne. Jeśli nie zastosujemy specjalnego zbrojenia, zwiększa się prawdopodobieństwo powstania rys. Pęknięcia oraz rysy mogą się pojawić na tynku, a także na ociepleniu.

Zbyt krótkie podparcie nadproży

W ścianach montuje się nie tylko elementy murowane, ale również belki pod postacią nadproży. Zbrojone nadproża żelbetonowe oparte są na ścianach oraz muszą mieć odpowiednią długość. Zbyt krótkie nadproże może spowodować złe rozłożenie sił oraz powstawanie rys.

Niewłaściwe połączenie ścian ze sobą

Połączenie ścian ze sobą we właściwy sposób również stanowi momentami wyzwanie. Ściany łączy się za pomocą metalowych łączników, ściany działowe scala się ze sobą w co trzeciej warstwie. Nie powinno się łączyć ścian na tzw. doklejke, ponieważ spowoduje to powstanie rys.

Brak dylatacji pomiędzy ścianą działową a stropem

Ściany działowe nie są konstruowane w taki sposób, aby przejmować obciążenia np. ze stropu. Trzeba je oddzielić w taki sposób, by uginające się elementy nie obciążały ich w żaden sposób. Pomiędzy ścianą działową a stropem lub belką pozostawia się szczelinę dylatacyjną, która ma być wypełniona materiałem trwale plastycznym.

Zbyt głębokie bruzdy w ścianach

W ścianach poprzez bruzdy prowadzi się różnego rodzaju instalacje, zachowując przy tym estetykę pomieszczeń. Prowadząc bruzdy, trzeba mieć na uwadze przegrody, których nie można osłabić. Osłabienie może spowodować pęknięcia  ścian podczas eksploatacji.

Wmurowanie pustaków w niewłaściwym kierunku

Jeśli materiały budowlane, których używamy są niejednorodne, nie można ich układać na boku lub poprzecznie. Właściwości zależą bowiem od prawidłowego ułożenia materiału budowlanego. 

Nieprawidłowe usytuowanie zbrojenia w szalunku

Właściwe ułożenia zbrojenia w szalunku stanowi klucz do sukcesu. Otulina zbrojenia ma ogromne znaczenie, należy się tutaj odnieść do projektu budowlanego. Zbyt mała otulina może spowodować korozję, a to z kolei zmniejszy przyczepność.

Brak wzmocnienia stropów

W stropach również występują miejsca, które będą od nas wymagały wzmocnienia, zdarzy się to w okolicach podpór. Również miejsca, w których ustawione są ściany działowe, zazwyczaj wymagają wzmocnień. We wszelkich miejscach, gdzie dokonujemy przebić np. pod komin musimy dokonać stosownych wzmocnień.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je...

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bru...

Budowa domu w pobliżu cmentarza

Cmentarz na drodze domu Naczelny Sąd Administracyjny wydał niedawno wyrok w sprawie budowy domu w pobliżu cmentarza , stwierdzając iż minimalna odległość od murów cmentarnych musi wynosić 50 m . Dla wielu ludzi oznacza to w praktyce, iż nie będą mogli już nic wybudować na swojej działce. Trzeba podkreślić, iż orzeczenia wydawane przez sądy w systemie polskim, nie stanowią obowiązującego źródła prawa . Orzecznictwo sądowe ma bowiem być  łącznikiem wyjaśniającym wątpliwości związane z praktycznym stosowaniem prawa, a nie je zastępować. Wobec czego musimy być świadomi, iż sam wyrok nie zmienia z marszu sytuacji wszystkich inwestorów .  Podstawowe informacje zawiera § 5 ust. 1 Rozporządzenia  ministra właściwego do spraw gospodarki komunalnej z 25 sierpnia 1959 roku, które ma za zadanie wskazać tereny właściwe pod kątem sanitarnym dla cmentarzy. Odległość zabudowań mieszkalnych od cmentarza nie może być mniejsza, niż 150 m , a w uzasadnionych sytuacjach moż...