Bruzdy w betonie komórkowym
Beton komórkowy jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią.
W przypadku rur z ciepłą wodą zazwyczaj są o głębokości 8 cm oraz szerokości 12 cm. Ułożenie potencjalnych bruzd dobrze jest zaznaczyć przed ich wykonaniem. Najczęściej bruzdy są dokonywane za pomocą bruzdownika. W przypadku trudniejszych inwestycji może być wykorzystana do tego wiertarka z dłutem. W zależności do ustawienia dłuta, uzyskamy wąską lub szeroką bruzdę. Czasem do tego zadania wykorzystywana jest również frezarka do ścian, która wykona nacięcia na wyznaczonym przez nas obszarze. Bruzdy w betonie komórkowym zapełnia się:
Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym
Bruzdy w betonie komórkowym są wykonywane w gotowych murach oraz mają głębokość oraz szerokość między 1 cm a 2 cm. Większe bruzdy są wykorzystywane w przypadku np.:
- przewodów wodnych,
- kanalizacji,
- odkurzacza centralnego.

- pianą montażową,
- zaprawą murarską cementową,
- zaprawą murarską gipsową.
Wnęki w betonie komórkowym
Wnęki w betonie komórkowym są o wiele większe od wcześniej wspomnianych bruzd. Wykorzystywane są np. dla rozdzielni elektrycznych lub instalacji ogrzewania centralnego. W przypadku betonu komórkowego przy wnękach używa się węższych bloczków lub płytek. Do wycinania wnęk w gotowym murze najlepiej stosować szlifierkę kątową, po czym w razie konieczności zastosować dłuto.
Instalacja elektryczna
Rozdzielnia umieszczana jest w pomieszczeniu technicznym, a instalacja rozprowadzana jest w posadzce w tzw. peszlach. Stamtąd trafia instalacja do puszek, włączników, gniazd umieszczonych w ścianach. Przewody są mocowane oraz zabezpieczane w taki sposób, aby nie odstawały. Bruzdy czyści się z zanieczyszczeń oraz zapełnia się tynkiem. Normy prawne nakazują, aby instalacja elektryczna znajdowała się w odpowiedniej odległości od wody oraz gazu.
Instalacja sanitarna
W bruzdach są wyprowadzane na odpowiednią wysokość podejścia do:
- umywalki,
- prysznica,
- wanny.
Bardzo często podejścia są schowane w kuchni za zabudową kuchenną oraz są prowadzone po ścianach. Instalacja wodna jest mocowana obejmami w odstępach 2 m.
Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.
OdpowiedzUsuńBardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !
OdpowiedzUsuńSuper napisane. Jestem pod wielkim wrażeniem.
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuń