Przejdź do głównej zawartości

Praca za granicą - EKUZ

Wzór Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku.

Kto może otrzymać EKUZ

  • osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ,
  • osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa.
EKUZ jest Bezpłatna, a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami.

Wymagane dokumenty

  • ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni, aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie jest ważne maksymalnie przez 90 dni od daty wystawienia.
  • dokument A1 z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - dokument potwierdza, które państwo ma pokryć koszty leczenia.
  • dokument U2 z Urzędu Pracy - w przypadku, gdy jesteś osobą bezrobotną, a w poszukiwaniu pracy wyjeżdżasz za granicę. 
Urzędnik na miejscu ma obowiązek potwierdzić, czy posiadamy prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Jeśli, w trakcie sprawdzania nie nastąpią komplikacje, to otrzymamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego bez wymogu przedłożenia dodatkowych dokumentów. 

Dodatkowe Dokumenty potwierdzające ubezpieczenie

  • ZUS RMUA - raport miesięczny dla ubezpieczonego z okresu składkowego,
  • jeśli, prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą - na przykład aktualne zaświadczenie z ZUS, które potwierdzi, że opłacasz składki,
  • jeśli prowadzisz rolniczą działalność gospodarczą - aktualne zaświadczenie z KRUS,
  • jesteś emerytem - legitymacja emerytalna, odcinek emerytury,
  • jesteś rencistą - legitymacja rencisty, legitymacja rencisty(renta socjalna), decyzja o przyznaniu renty okresowej,
  • jesteś osobą, która zawarła dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne - dowód wpłaty składek na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS.
Na rozpatrzenie wniosku w zależności od zawiłości sprawy danej osoby czeka się od 3 do 5 dni roboczych. Jednakże w przypadkach, gdzie nie ma wątpliwości, a wszelkie dokumenty potwierdzające nasze ubezpieczenie mamy przy sobie, to jest taka możliwość, iż kartę dostaniemy natychmiast.

Sposoby odbioru karty EKUZ


  • odbierasz kartę osobiście w oddziale NFZ, w którym składasz wniosek lub który wskażesz we wniosku,
  • kartę odbiera za ciebie osoba, którą upoważnisz - pobierz wzór upoważnienia,
  • kartę dostajesz pocztą - we wniosku należy wskazać adres, na który zostanie wysłana karta EKUZ.

Okres ważności EKUZ

  • 5 lat  w przypadku, gdy jesteś emerytem,
  • 90 dni w przypadku korzystania z pomocy społecznej,
  • do 12 miesięcy w przypadku, gdy opłacasz składki,
  • 2 miesiące jeśli jesteś osobą bezrobotną.
W przypadku wyjazdu za granicę w celu poszukiwania pracy termin ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenie Zdrowotnego może być wystawiony z datą przyszłą, tak by pokrywał okres wyjazdu za granicę do pracy.

Sposoby złożenia wniosku

  • pierwszym sposobem, jest złożenie wniosku o wydanie EKUZ bezpośrednio do właściwego oddziału NFZ. Należy pamiętać, iż wniosek dla ważności wymaga własnoręcznego podpisu.
  • kolejnym sposobem jest wysłanie wniosku o EKUZ pocztą elektroniczną. Należy zeskanować wniosek i zapisać go do formatu PDF i wysłać na adres właściwego oddziału NFZ w oczekiwaniu na odpowiedz,
  • kolejną możliwością jest złożenie wniosku poprzez ePUAP lub certyfikatu kwalifikowanego. Pozwalają one potwierdzić tożsamość danej osoby,
  • wniosek można również wysłać faksem, choć nie jest to zbytnio popularna forma.

Co zrobić, jeśli zgubimy EKUZ

Należy w takim przypadku jak najszybciej pobrać wniosek o wydanie certyfikatu, który zastąpi EKUZ. Po czym poproś w szpitalu o przesłanie wniosku faksem do dowolnego oddziału NFZ. Certyfikat powinien być wysłany w ciągu trzech dni roboczych.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost