Przejdź do głównej zawartości

Budowa domu w pobliżu cmentarza

Cmentarz na drodze domu

Mava - Budowa domu w pobliżu cmentarzaNaczelny Sąd Administracyjny wydał niedawno wyrok w sprawie budowy domu w pobliżu cmentarza, stwierdzając iż minimalna odległość od murów cmentarnych musi wynosić 50 m. Dla wielu ludzi oznacza to w praktyce, iż nie będą mogli już nic wybudować na swojej działce. Trzeba podkreślić, iż orzeczenia wydawane przez sądy w systemie polskim, nie stanowią obowiązującego źródła prawa. Orzecznictwo sądowe ma bowiem być  łącznikiem wyjaśniającym wątpliwości związane z praktycznym stosowaniem prawa, a nie je zastępować. Wobec czego musimy być świadomi, iż sam wyrok nie zmienia z marszu sytuacji wszystkich inwestorów

Podstawowe informacje zawiera § 5 ust. 1 Rozporządzenia  ministra właściwego do spraw gospodarki komunalnej z 25 sierpnia 1959 roku, które ma za zadanie wskazać tereny właściwe pod kątem sanitarnym dla cmentarzy. Odległość zabudowań mieszkalnych od cmentarza nie może być mniejsza, niż 150 m, a w uzasadnionych sytuacjach może być to 50 m.  Z 50 m będziemy mieli do czynienia, jeśli w odległości od 50 m do 150 m znajduje się sieć wodociągowa. Tak więc, pozwolenia nie uzyska inwestor, który będzie chciał przeprowadzić inwestycję:
  • mieszkaniową,
  • gastronomiczną,
  • z zakresu przemysłu spożywczego.
Inwestor nie może się bronić na zasadzie, iż w tej odległości przecież znajdują się już domy. Dla organu badającego zasadność, nie będzie to miało żadnego znaczenia. 

Wracając do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, również dla niego argumentem nie będzie, iż są postawione domy mieszkalne w odległości mniejszej od dozwolonej przy samym cmentarzu. Przy czym orzeczenie sądu dotyczy konkretnego stanu faktycznego sprawy, a więc nie ma wpływu na ogólną sytuację inwestorów. 

Przepisy dotyczące odległości od cmentarza nie mają zastosowania w przypadku hoteli oraz pensjonatów ze względu na odmienny charakter przeznaczenia inwestycji.

Studium a miejscowy plan zagospodarowania

Przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wskazują, iż  studium ma charakter nadrzędny względem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To studium ma za zadanie określić politykę przestrzenną gminy i wiąże ją przy sporządzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Brak zgodności ze studium, powoduje nieważność planu. Stwierdzenie rozbieżności każdorazowo wymaga analizy profesjonalnej firmy, która rozwieje nasze wątpliwości. Będąc pewnym, co do rozbieżności należy napisać stosowne pismo do właściwego organu gminy, który będzie zobowiązany ustosunkować się do niego. Efektem może być np. uchylenie części studium lub planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejną opcją jest możliwość zaskarżenia uchwały na podstawie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym.

Case study

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał w jednym ze swoich orzeczeń, iż istnienie pozwolenia na budowę sprzecznego ze studium lub miejscowym planem, nie nakłada obowiązku dokonania zmian w projekcie. Takie uzasadnienie było powodem do odrzucenie skarg kasacyjnych wojewody małopolskiego oraz prokuratora generalnego działającego w Krakowie. 

W sierpniu 2009 roku inwestorowi udało się uzyskać pozwolenie na budowę, które zdążyło się umocować w systemie prawnym. Miesiąc później Rada Miasta Krakowa uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego. Działka inwestora znalazła się w strefie sanitarnej projektowanego cmentarza. Organ władzy publicznej nie wziął pod uwagę faktu, iż uchwalając plan  powinien on ujmować nie tylko powstałe budynki, ale także te, które mogą powstać w przyszłości. Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął na stanowisku, iż zgodnie z art. 65 ustawy o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym ostateczna decyzja na pozwolenie na budowę podlega wykonaniu, nawet jeśli plan miejscowy stoi w sprzeczności z decyzją. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż plan nie wskazuje konkretnej granicy cmentarza, a że jedynie ma "powstać". Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby uwzględnić podczas jego budowy znajdującego się domu w bliskiej okolicy. 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost