Szczelne okna
Zima, to pora roku, w której zazwyczaj orientujemy się, iż nasze okna niekoniecznie mogą spełniać swoje funkcje. Chłodne powietrze dostaje się poprzez szpary, co obniża komfort życia oraz podwyższa rachunki. Koszt modernizacji związany z zewnętrzną stolarką okienną można zmniejszyć dzięki programom rządowym, które oferują dofinansowanie. Jednym z takich programów jest "Czyste Powietrze", którego założeniem jest dbanie o środowisko naturalne. By móc się ubiegać o takie dofinansowanie przede wszystkim należy mieć źródło ciepła, które spełnia wymogi unijne. Dodatkowo należy spełnić dwa warunki:
- zakupić okna, które spełniają wymogi związane ze współczynnikiem przenikania ciepła WT 2021,
- zastosować metody ciepłego montażu, do uszczelnienia połączeń stolarki z murem należy użyć taśmy paroszczelnej.
W przypadku takiej inwestycji należy się również zdecydować na rolety zewnętrzne, gdyż znacznie poprawią one komfort mieszkania. W trakcie nocy będą one chronić przed ucieczką ciepła oraz poprawią bezpieczeństwo domowników. Najlepszym wyjściem będzie kupić wszystkie elementy od jednego producenta, gdyż mamy wtedy pewność, iż spełnią normy. Ciepły montaż wciąż nie jest standardem, więc za wykorzystanie taśm termoizolacyjnych, będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Prac związanych ze stolarką okienną nie powinno się przeprowadzać w temperaturze poniżej -5o Celsjusza. Prace związane ze stolarką okienną są kłopotliwe nawet w okolicy 0o Celsjusza. Trzeba być również świadomym tego, iż wymiana okien może trwać parę dni, a przebywanie w wyziębionym domu nie należy do marzeń domowników. Również sam okres oczekiwania na wykonanie usługi może trwać do 4 tygodni.
Nowe okna
W przypadku wyboru okna należy się zastanowić nad wyborem producenta oraz wyposażeniem okna. Zanim jednak dokonamy ostatecznej decyzji, dobrze jest porównać kilka ofert. Należy również obowiązkowo spytać o sposób montażu, gdyż nie każda firma używa taśm termoizolacyjnych. Jest to bardzo istotne, gdyż mamy wtedy pewność szczelnego zamontowania okien. Dominującym aspektem przy wyborze pomiędzy materiałem, z którego będzie wykonana rama okna, jest cena. Względy estetyczne mają tu o wiele mniejsze znaczenie. Dobrze jednak jest wiedzieć, iż istnieje plastik, który jest w stanie dość dobrze imitować drewno. W przypadku profili z PVC na ciepłochłonność ma wpływ głębokość oraz grubość ścianek. Zastąpienie niektórych materiałów również jest w stanie poprawić w znacznym stopniu parametry ciepłochłonne np. wykorzystanie do wzmocnienia ram kompozytu poliestrowo-szklanego. W przypadku ram drewnianych bardzo istotna jest ich głębokość nawet 120 mm. Jeśli mamy w planach wystąpienie o dofinansowanie stolarki okiennej, to musimy się liczyć ze spełnieniem norm dotyczących przenikania ciepła. Korzystniejsze jest, aby okna otwierały się do środka, aniżeli na zewnątrz. Dzięki temu unikniemy np. problemu związanego z osadzaniem się deszczu na ramach, który później dostaje się do domostwa.
Komentarze
Prześlij komentarz