Moda na klinkier

Klinkier a cegła elewacyjna
Cegły klinkierowe stosuje się przy terenach podmokłych, ponieważ są dużo bardziej odporne na nasiąkliwość ok. 6%, nasiąkliwość cegły elewacyjnej sięga nawet 20%. Jest to główny powód, dlaczego przy budownictwie hydrotechnicznym zdecydowanie lepiej wybrać klinkier. Jest on również mniej wrażliwy na przebarwienia i porastanie glonami. Doskonale się sprawdzi, jako zabezpieczenie elewacji przy domach jednorodzinnych.
Jak czyścić klinkier?
Czyszczenie klinkieru jest dość proste, ponieważ wystarczy użyć wody z dodatkiem środka do tego przeznaczonego. Można też użyć myjki ciśnieniowej, która dość dokładnie usuwa wszelkie zabrudzenia. Gorsze w usunięciu są wykwity, które mogą powstawać od podciągania wody. Mogą się tworzyć w wyniku źle dobranego kleju bądź zaprawy. Najlepiej usunąć je metodą tzw. na sucho, za pomocą ścierki lub szczotki. Jeśli wybrana metoda nie poskutkuje, trzeba zastosować specjalne środki chemiczne do tego przeznaczone.
Koszty
Zwykle tańsze są te w kolorze czerwieni, cena za cegłę klinkierową zaczyna się od ok. 90 zł/m2. Te w unikalnych kolorach, czyli wpadające w szarości, wykonane z ciemnych cegieł to wydatek rzędu 140-220 zł/m2. Tańsze są płytki klinkierowe, za które zapłacimy ok. 30-70 zł/m2. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę kompleksowe koszty elewacji wraz z wykonaniem i dodatkowymi materiałami. Ceny materiałów najlepiej sprawdzić w kilku hurtowniach i je porównać przed planowanym zakupem.
Przed dokonaniem wyboru, z jakiego materiału wykonamy elewację, powinniśmy zrobić rozeznanie, jaki towar sprzedawcy nam proponują. Czym materiał bardziej wytrzymały, tym zapewne będzie droższy. Przed zakupem sprawdźmy również, jaką nasz klinkier posiada nasiąkliwość oraz wytrzymałość na ściskanie. Później wystarczy znaleźć odpowiednią firmę, która położy nasz klinkier. Prawidłowo wykonany mur klinkierowy nie wymaga impregnacji, czasem zdarza się, że trzeba zaimpregnować spoiny, ale w dłuższej perspektywie doskonale sprawdza się jako materiał izolujący i odporny na warunki atmosferyczne.
Komentarze
Prześlij komentarz