Przejdź do głównej zawartości

Orynnowanie

Orynnowanie

OrynnowanieOrynnowanie jest jednym z ważniejszych elementów domu. Odprowadza wodę opadową, chroni dach, elewację oraz fundamenty przed zawilgoceniem. Należy jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedni system rynnowy, dostosowany do naszego domu i poprawnie go zamontować. W takim przypadku spełni on swoją funkcję i ochroni dom przed niszczeniem.

Wyróżniamy następujące rodzaje orynnowania:
- metalowe,
- wykonane z tytanu-cynku,
- blacha stalowa ocynkowana,
- wykonane z PVC.

Podtrzymywacze

Uchwyty podtrzymujące rynnę powinny być zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj odległość pomiędzy nimi w przypadku rynien z tworzywa sztucznego powinna wynosić 40cm, a przy rynnach metalowych nawet do 60cm. Uzupełniająco powinniśmy zamontować uchwyty obok wpustów do rur spustowych oraz na granicy rynien.

Spadek

Powinien zostać skierowany w kierunku odpływu, czyli wpustu. Rynny powinny być ułożone z obniżeniem 0,5÷2% (od 0,5 do 2cm na 1m długości). Ważne jest, aby zachować spadek na całej długości pomiędzy wpustami, inaczej woda nie będzie dobrze spływać. Właściwy spadek wyznacza się za pomocą sznura poziomującego. Najlepiej zrobić to z poziomicą lub laserowo. W ten sposób, z uwzględnieniem spadku, powinny być montowane uchwyty rynien.

Położenie


Zewnętrzna krawędź rynny powinna znajdować się ok. 1,5cm niżej,  aniżeli krawędź wewnętrzna. W przypadku przelewania się wody przez krawędź rynny, ściana będzie mniej narażona na zamoczenie.

Obróbka


Bardzo istotne jest również prawidłowe wykonanie obróbki blacharskiej, tak by woda z dachu trafiała wprost do rynny. W innym przypadku woda może uszkodzić krokwie lub deski okapowe poprzez nadmierne moczenie spływającą wodą.

Przekrój

Rury spustowe powinny być nie mniejsze niż 100mm, a same rynny powinniśmy zamontować nieco większe. Trzeba zwrócić uwagę na to, iż rynny o mniejszym przekroju łatwiej zamarzają i są narażone na zatykanie. Dodatkowo warto zastanowić się nad zamontowaniem siatki z tworzywa sztucznego, chroniącej rynnę przed np. liśćmi. Dobrym pomysłem jest także montaż kabli grzejnych we wpustach rynnowych, aby sprawnie rozpuszczały lód, nie doprowadzając do ich zatykania.

Dylatacja

Długie rynny można podzielić na mniejsze odcinki za pomocą złączek dylatacyjnych, ułatwiających samowolne kurczenie się i wydłużanie. Parcelowanie długich rur wiąże się z koniecznością użycia większej liczby rur spustowych i wpustów. W innym przypadku wygląda to nieestetycznie, wręcz szpeci elewacje.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je...

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bru...

Budowa domu w pobliżu cmentarza

Cmentarz na drodze domu Naczelny Sąd Administracyjny wydał niedawno wyrok w sprawie budowy domu w pobliżu cmentarza , stwierdzając iż minimalna odległość od murów cmentarnych musi wynosić 50 m . Dla wielu ludzi oznacza to w praktyce, iż nie będą mogli już nic wybudować na swojej działce. Trzeba podkreślić, iż orzeczenia wydawane przez sądy w systemie polskim, nie stanowią obowiązującego źródła prawa . Orzecznictwo sądowe ma bowiem być  łącznikiem wyjaśniającym wątpliwości związane z praktycznym stosowaniem prawa, a nie je zastępować. Wobec czego musimy być świadomi, iż sam wyrok nie zmienia z marszu sytuacji wszystkich inwestorów .  Podstawowe informacje zawiera § 5 ust. 1 Rozporządzenia  ministra właściwego do spraw gospodarki komunalnej z 25 sierpnia 1959 roku, które ma za zadanie wskazać tereny właściwe pod kątem sanitarnym dla cmentarzy. Odległość zabudowań mieszkalnych od cmentarza nie może być mniejsza, niż 150 m , a w uzasadnionych sytuacjach moż...