Orynnowanie

Wyróżniamy następujące rodzaje orynnowania:
- metalowe,
- wykonane z tytanu-cynku,
- blacha stalowa ocynkowana,
- wykonane z PVC.
Podtrzymywacze
Uchwyty podtrzymujące rynnę powinny być zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj odległość pomiędzy nimi w przypadku rynien z tworzywa sztucznego powinna wynosić 40cm, a przy rynnach metalowych nawet do 60cm. Uzupełniająco powinniśmy zamontować uchwyty obok wpustów do rur spustowych oraz na granicy rynien.
Spadek
Powinien zostać skierowany w kierunku odpływu, czyli wpustu. Rynny powinny być ułożone z obniżeniem 0,5÷2% (od 0,5 do 2cm na 1m długości). Ważne jest, aby zachować spadek na całej długości pomiędzy wpustami, inaczej woda nie będzie dobrze spływać. Właściwy spadek wyznacza się za pomocą sznura poziomującego. Najlepiej zrobić to z poziomicą lub laserowo. W ten sposób, z uwzględnieniem spadku, powinny być montowane uchwyty rynien.
Położenie
Zewnętrzna krawędź rynny powinna znajdować się ok. 1,5cm niżej, aniżeli krawędź wewnętrzna. W przypadku przelewania się wody przez krawędź rynny, ściana będzie mniej narażona na zamoczenie.
Obróbka
Bardzo istotne jest również prawidłowe wykonanie obróbki blacharskiej, tak by woda z dachu trafiała wprost do rynny. W innym przypadku woda może uszkodzić krokwie lub deski okapowe poprzez nadmierne moczenie spływającą wodą.
Przekrój
Rury spustowe powinny być nie mniejsze niż 100mm, a same rynny powinniśmy zamontować nieco większe. Trzeba zwrócić uwagę na to, iż rynny o mniejszym przekroju łatwiej zamarzają i są narażone na zatykanie. Dodatkowo warto zastanowić się nad zamontowaniem siatki z tworzywa sztucznego, chroniącej rynnę przed np. liśćmi. Dobrym pomysłem jest także montaż kabli grzejnych we wpustach rynnowych, aby sprawnie rozpuszczały lód, nie doprowadzając do ich zatykania.
Dylatacja
Długie rynny można podzielić na mniejsze odcinki za pomocą złączek dylatacyjnych, ułatwiających samowolne kurczenie się i wydłużanie. Parcelowanie długich rur wiąże się z koniecznością użycia większej liczby rur spustowych i wpustów. W innym przypadku wygląda to nieestetycznie, wręcz szpeci elewacje.
Komentarze
Prześlij komentarz