Przejdź do głównej zawartości

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy W ostatnim czasie dach dwuspadowy staje się bardziej popularny dla inwestorów i architektów. Jego zastosowanie zauważa się najczęściej w nowoczesnym budownictwie. Dach dwuspadowy zyskuje z uwagi na prostą w wykonaniu konstrukcję oraz stosunkowo niskie koszty. Jednym z plusów takowego dachu jest funkcjonalne zaaranżowanie poddasza. W takiej konstrukcji stosujemy drewno suszone termicznie i strugane.

Rodzaje więźb

Istnieje wiele rodzajów więźb dachowych, jednakże w niniejszym opracowaniu przyjrzymy się najpopularniejszym. Krokwiowo-belkowa polega na położeniu krokwi, które opierają się na belkach stropowych, znajdujących się na murze lub murłacie. W skład dachu wchodzą również przepustnice i wiatrownice, które zabezpieczają ścianę przed zawilgoceniem i uszkodzeniem. Tego rodzaju więźbę stosuje się w budynkach, w których odległość między ścianami nie przekracza 7,2 m, a nachylenie połaci mieści się w przedziale 30-50 stopni.  

Konstrukcja krokwiowo-jętkowa, posiada jętki, którymi łączy się krokwie. Przy zastosowaniu tej opcji, dach może mieć kąt nachylenia 50 stopni, dzięki czemu możemy stosować większe odległości od ścian. Warto się zastanowić czy poddasze ma zostać zaadoptowane w przyszłości, jeśli tak, to powinniśmy zaprojektować jętkę na wysokości minimum 2,5m. Natomiast przy zastosowaniu dłuższych należy pamiętać o dodatkowym podparciu, tzw. płatwie. Pamiętać należy jednak, że może to znacznie utrudnić prace związane z adaptacją poddasza.

Więźba płatwiowo-kleszczowa jest jedną z trudniejszych więźb w montażu, wyróżnia się stosowaniem płatwi i kleszczy. Z uwagi na niewystępowanie rozporów jest najdogodniejszą opcją w urządzeniu  poddasza.

Pokrycie dachu dwuspadowego

Pokrycie dachowe można wybrać wedle własnego gustu i uznania. Najczęściej stosuje się pokrycie  dachówką, gontem, strzechą lub blachą.  Coraz częściej wybieramy te w kolorze grafitowym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost