Przejdź do głównej zawartości

Płyta fundamentowa krok po kroku

Płyta fundamentowa krok po kroku

Usunięcie humusu i wytyczenie fundamentów

Położenie płyty fundamentowej zaczynamy od oczyszczenia terenu i usunięcia humusu. Humus jest najbardziej urodzajną warstwą ziemi o grubości ok. 30 cm.

Ukształtowanie warstwy  drenażowej, podkładowej

Podbudowę wykonujemy z pospółki piaskowej. Jest to stosunkowo tani materiał, który dość łatwo się zagęszcza za pomocą specjalnej zagęszczarki. Istnieje też możliwość wykonania podbudowy z kamienia, która jest droższą opcją oraz trudniejszą w zagęszczeniu. Po wykonaniu podbudowy można już wylać podkład z chudego betonu, a jego grubość jest uzależniona od specyfiki płyty fundamentowej, zazwyczaj mniej więcej ok. 10-15cm.

Zbrojenie i wylanie płyty fundamentowej

Już na początku wykonujemy pełne zbrojenie, korzystając z dokumentacji projektowej. Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na miejsca, w których staną ściany nośne. Są to miejsca, które będą przenosiły największe obciążenia. Zbrojenie wykonujemy od strony dolnej, dzięki temu zabezpieczymy konstrukcje przed zaginaniem. Przy ścianach nośnych wygląda to nieco inaczej, zaczynamy od  tzw. zbrojenia górnego, które przeciwdziała wyporom podłoża. Na gotowe zbrojenie płyty fundamentowej wylewa się specjalną zaprawę betonową (klasy C 20 lub C 25). Płyta fundamentowa posiada grubość od 17 do 30 cm. Wszystkie instalacje podziemne powinny być wcześniej przygotowane, ponieważ po wylaniu zaprawy betonowej powierzchnia staje się posadzką. Istnieje także możliwość zamontowania ogrzewania podłogowego, ale powinno być to wcześniej zaprojektowane w projekcie budowlanym.

Montaż izolacji termicznej

Izolacje termiczną fundamentów zazwyczaj wykonujemy na górze płyty.  Można ją również wykonać na podkładzie z chudego betonu (jednak w tym przypadku trzeba zastosować materiał o wyższej odporności na ściskanie). Do wykonania termoizolacji na górze płyty możemy zastosować styropian typu dach/ podłoga (EPS 100 038). Preferowana grubość izolacji termicznej to 12 do 15 cm.

Montaż izolacji przeciwwilgociowej

Należy pamiętać, iż każda płyta wymaga izolacji przeciwwilgociowej, wyjątkiem może być płyta wylana z wodoszczelnego betonu. Takiego rodzaju płyty wylane wodoszczelnym betonem są znacznie droższe, więc stosunkowo niewielu inwestorów decyduje się na takiego typu rozwiązanie. Izolacja przeciwwilgociowa standardowej płyty fundamentowej jest dość prosta, wystarczy wyłożyć wierzch płyty poliestrową folią fundamentową, stosując minimum 15 cm zakładki. Wykonanie izolacji jest też możliwe za pomocą innym materiałów np. z papy termozgrzewalnej lub specjalnych preparatów bitumicznych, które zapewniają pełną szczelność i ochronę przed wilgocią.

Płyta fundamentowa jest osadzona bardzo płytko, dzięki czemu nie musimy poświęcać tyle czasu przy pracach ziemnych. Ułatwia to posadzenie domu na gruncie o słabej nośności, więc może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem dla niesprzyjających warunków.  Co najważniejsze, taką płytę fundamentową możemy zamontować na każdym etapie budowy, zarówno wstępnym, gdy nie ma jeszcze konkretnego projektu, jak i po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wykonanie płyty fundamentowej jest znacznie krótsze od wykonania fundamentu murowanego. Czasowo zajmuje to około 9-10 dni, jeśli powierzchnia zabudowy ma około 300 m2. Następnie wymagana jest przerwa technologiczna ok. 14 dni, aby całkowicie związała zaprawa betonowa i osiągnęła odpowiednią wytrzymałości. Po upływie ostatecznego terminu kierownik budowy stwierdza, czy jest już możliwe postawienie pierwszej kondygnacji budynku. W przypadku  tradycyjnych ław fundamentowych  (ich minimalny czas schnięcia to 4 tygodnie), więc dzięki krótkim przerwom możemy znacznie przyspieszyć prace budowlane.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost