Przejdź do głównej zawartości

Jakim żywopłotem oddzielić się od sąsiada

Żywopłot

ŻywopłotJeśli chcemy, aby nasza działka została osłonięta przed uciążliwym sąsiadem, nie musimy od razu budować muru na granicy działki. Prawidłowo skonstruowany żywopłot stanie się gęstą zasłoną przed nieproszonymi gośćmi. Wybierać możemy spośród dwóch podstawowych rodzajów żywopłotów:
  • formalnego,
  • nieformalnego.
Posadzone w szeregu rośliny w zależności od ich przeznaczenia stanowią żywopłot. Rodzajów roślin, które stanowią żywopłot, jest bardzo wiele. Wybór roślin, które będą stanowić żywopłot, ma bardzo duże znaczenie, chociażby ze względu na ich pielęgnację. Znaczenie ma również to, czy żywopłot ma pełnić funkcje ozdobne lub ochronne przed niechcianymi gośćmi. Żywopłot jest inwestycją, która może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat przy odpowiedniej pielęgnacji. Każdy inwestor musi przeanalizować, na czym mu najbardziej zależy. Z czasem żywopłot może zastąpić również stare ogrodzenie. Najlepiej kupić jest rośliny z tzw. gołym korzeniem, które nie będą nas sporo kosztować.

Żywopłoty formowane

Cechą charakterystyczną żywopłotów formalnych jest przymus regularnego przycinania. Dzięki regularnej pracy możemy utrzymać odpowiednich kształt żywopłotu, jak i również wysokość. Strzygąc żywopłot, należy w dużej mierze pozbyć się np. owoców. Wysokość żywopłotów formowanych może sięgać maksymalnie do kilku metrów. W przypadku żywopłotów liściastych nie zapewniają one w 100% zwartej ochrony przez cały rok, są od tego oczywiście wyjątki np. żywopłot z grabu.

Żywopłoty nieformowane

Żywopłoty nieformowane nie są tak gęste, jak żywopłoty formowane. Z tego względu są one doszczelniane od spodu przez inne rośliny. Tego typu żywopłoty zajmują sporą część ogrodu, ich szerokość może nawet wynosić 4 m. Ich zaletą jest to, iż nie przycina się w ich przypadku kwiatów oraz owoców. Żywopłoty nieformowane rosną również bardzo szybko. Trzeba pamiętać, iż nie mogą one przekroczyć stosownej wysokości, gdyż organ architektoniczno-budowlany może wymagać stosownego zgłoszenia lub pozwolenia np. ze względu na brak słońca na sąsiednich działkach.

Jak długo rośnie żywopłot

Żywopłoty formowany będzie potrzebował od 5 do 10 lat, aby uzyskać pożądane parametry. Żywopłot nieformowany będzie potrzebował minimalnie 2 lat, aby uzyskać podstawowe parametry. Dla osób, które nie są cierpliwe, czekają rośliny o gotowych wymiarach, które można zakupić bez najmniejszego problemu. 

W jakich miejscach sadzić żywopłot

Żywopłot od strony ulicy powinien pełnić funkcję reprezentacyjną domu. Dobrze jest wobec tego posadzić tam rośliny, które są zimozielone np. cis. W części ogrodowej najlepiej jest sadzić żywopłoty formowane, tak by, jak najdłużej pełniły funkcję dekoracyjną. Najpowszechniejszym żywopłotem w Polsce są tuje, które nie gubią igieł oraz są bardzo zwarte.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost