Przejdź do głównej zawartości

Jak zmierzyć powierzchnię użytkową lokalu

Powierzchnia użytkowa lokalu

powierzchnia użytkowa mieszkaniaZanim odbierzemy nasze nowe mieszkanie, bardzo często zadajemy sobie pytanie, jak zmierzyć jego rzeczywistą powierzchnię. Trzeba zdawać sobie sprawę, iż powierzchnia użytkowa lokalu, która jest zawarta w projekcie, bardzo często różni się. Różnice w pomiarach mogą przede wszystkim wynikać z wyboru metody pomiarowej. Jednoznaczne ustalenie, jaką powierzchnię użytkową posiada mieszkanie, należy do kwestii spornych. Tymczasem od powierzchni mieszkania zależy nie tylko jego cena, ale również późniejsze opłaty eksploatacyjne. 

Dlaczego wymiary mieszkania mogą ulec zmianie

Polski Związek Firm Deweloperskich wskazał, iż nie ma takiej możliwości, aby wszystkie mieszkania bezwzględnie odpowiadały powierzchniowo projektom budowlanym. Dopuszczalne jest wobec tego zawarcie w umowie deweloperskiej tego, iż powierzchnia użytkowa mieszkania będzie się różnić od tej, która jest zawarta w projekcie. Proces budowlany jest bardzo skomplikowany, co oznacza, iż zachowanie dokładnie takiej samej powierzchni użytkowej, jak na dokumentacji projektowej jest bardzo ciężkie. Dopuszczalne różnice to między 2,1% a 4,3% w zależności od wielkości mieszkania. Różnica w powierzchni użytkowej nie powinna mieć wpływu na ostateczną cenę lokalu. Nie można bowiem uzależniać ceny końcowej mieszkania od faktów, których dowiaduje się konsument po podpisaniu umowy deweloperskiej.

Powierzchnia użytkowa według norm prawnych

Rozbieżności dotyczące danego lokalu mogą wynikać z tego, iż ostateczne obmiary różnią się od tych, które znajdują się na planie budowlanym. Podstawowe reguły dotyczące obmiaru mieszkań zostały zawarte w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów. Obmiar pomieszczenia obejmuje wszystkie pomieszczenia znajdujące się w lokalu, a w szczególności:
  • kuchnia,
  • pokoje,
  • łazienka,
  • spiżarnie,
  • przedpokoje,
  • hole,
  • korytarze.
Powierzchnią użytkową mieszkania na pewno nie jest np. balkon, taras, antresola.  Obmiaru powierzchni użytkowej mieszkania dokonuje się w świetle wyprawionych ścian. Pomieszczenia w mieszkaniu, które są równe lub wyższe od 2,2 m są zaliczane do obliczeń w 100%. Pomieszczenia w mieszkaniu, które są równe lub wyższe od 1,4 m należy uwzględnić w obliczeniach na poziomie 50%. Pomieszczenia, które są niższe, niżeli 1,4 m nie są uwzględniane przy obliczeniach. Kluczowe znaczenie ma jednak norma odpowiednia do obliczania wskaźników kubaturowych oraz powierzchniowych. To ona brana jest w pierwszej kolejności pod uwagę przy obliczaniu powierzchni użytkowej pomieszczeń. 

Zależność ceny od sposobu pomiaru

W Polsce aktualnie obowiązują dwie normy, według których prowadzone są obmiary powierzchni użytkowej. Starsza norma to  PN-70/B-02365. Druga norma, która jest o wiele młodsza to PN-ISO 9836:1997. Obie normy w polskim prawie stosowane są równolegle, gdyż wprowadzenie nowszej normy nie spowodowało wyłączenia z obrotu starszej normy. W zależności od tego, jaka norma zostanie wykorzystana w danej sytuacji, obmiary mogą się różnić. Różnice w obmiarach mogą sięgać nawet kilku metrów kwadratowych. Zmierzenie mieszkania w zgodzie ze starszymi zasadami może zaowocować o wiele wyższą ceną. Zgodnie z prawem umowa deweloperska musi zawierać sposób zawierać wybrany sposób obmiaru. Strony są zobowiązane przed podpisaniem umowy deweloperskiej do wspólnego wyboru metody obmiaru. Nowa norma jest o wiele korzystniejsza dla kupującego mieszkanie, starsza norma jest o wiele korzystniejsza dla dewelopera. Dzięki temu mamy również świadomość, iż wiele mieszkań na rynku ma zawyżoną powierzchnię użytkową na podstawie starszej normy. Nie oznacza to również tego, iż ktoś chce nas oszukać. Jednakże zakup mieszkania zmierzonego w oparciu o nowszą normę będzie o wiele korzystniejszy dla kupującego.

W rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2012 roku w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego dotyczy to jednak budynków budowlanych po 29 kwietnia 2012. W przypadku budowli, które są wybudowane przed tym dniem,  nie zostały wskazane jednoznaczne wytyczne dotyczące obmiarów. Zgodnie z rozporządzeniem do obmiarów powierzchni użytkowych należy używać normy PN-ISO 9836:199, która jest o wiele bardziej przychylna dla kupującego mieszkanie. Norma wskazuje, iż pomiaru dokonuje się na poziomie powierzchni, nie wliczając tej, na której znajdują się np. nisze. Balkony można wliczać w powierzchnię użytkową, jednakże trzeba wskazać, czy jest to powierzchnia odkryta, czy też zakryta. Powierzchnie, w przypadku których znajdują się skosy, należy liczyć jako tzw. powierzchnię pomocniczą. W tym przypadku trzeba mieć świadomość, iż nie występuje żadna redukcja powierzchni użytkowej ze względu na wysokość. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost