Przejdź do głównej zawartości

Budowa altany w ogrodzie

Budowa altany

AltanaNa rynku znajdziemy bardzo różnorodne oferty altan, które zgodnie z polskim prawem budowlanym nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę będzie wymagane w momencie, gdy powierzchnia przekroczy 35 m2. Na 500 m2 mogą być postawione maksymalnie dwa tego typu obiekty. Jednakże budowę altany należy zgłosić do starostwa powiatowego. Najprostszą metodą wytyczenia placu budowy jest wbicie kołków w kluczowych miejscach oraz połączenie ich sznurkiem. W tym momencie można przystąpić do wykonania podstawy altany, która może być wykonana jako:

  • betonowe stropy fundamentowe - to rozwiązanie jest szczególnie popularne w przypadku drewnianych altan, które są lekkie. Fundamenty osadza się w gruncie na głębokości ok. 1 m w odstępach, które również nie mogą przekroczyć 1 m. Fundamenty murowane są  na zaprawie cementowej, które muszą być trzy razy większe od powierzchni stopy słupka konstrukcyjnego altany. W nich mocuje się metalowe kotwy oraz osadza drewnianą konstrukcję.
  • betonową płytę fundamentową - jeśli nasza altana ma ciężką konstrukcję np. używane są cegłówki lub ciężkie dachówki. Aby zabezpieczyć konstrukcję przed wodą, płyta powinna wystawać minimum 10 cm ponad poziomem terenu.

Drewniane elementy altany ogrodowej

Muszą zostać zabezpieczone przed negatywnymi skutkami atmosferycznymi. Można je impregnować na trzy sposoby:
  • poprzez namaczanie - przy wykorzystaniu tej metody należy wykopać dół oraz napełnić go impregnatem. Kolejnym krokiem jest zanurzenie w nim drewna na kilkanaście godzin. Następnie należy je wyciągnąć oraz pozostawić do wyschnięcia,
  • poprzez natryskiwanie - impregnat przy wykorzystaniu tej metody zostaje rozpylony,
  • poprzez malowanie -  impregnat zostaje rozprowadzony pędzlem o miękkim włosiu.

Mocowanie elementów do fundamentów

Kolejnym krokiem jest montowanie belek podwalinowych oraz elementów nośnych podłogi. Należy użyć poziomicy, aby wszystkie elementy były ułożone pod kątem prostym. Na elkach podwalinowych wznoszone są ściany altany z przygotowanych desek. Bardzo ważne jest zachowanie kątów prostych przy układaniu kolejnych elementów ścian. Elementy łagodnie dobija się gumowym młotkiem przy użyciu deski montażowej.

Następnie montuje się:
  • okna -specjalne wpusty w ramie powinny umożliwiać bezproblemowy montaż w otworze przeznaczonym na okno,
  • trójkątne wykończenie ścian szczytowych oraz krokwi dachowych.
Dach altany może mieć bardzo różny kształt. Najprostszy do wykonania jest dach płaski, jednakże o wiele bardziej efektowny jest dach dwuspadowy.

Najczęściej stosowane materiały przy budowie altany

  • strzecha ze słomy,
  • dachówki,
  • gonty drewniane,
  • gonty bitumiczne,
  • papa,
  • łupek mineralny.
Ostatnim etapem budowy altany jest wstawienie drzwi oraz ułożenie podłogi. Zazwyczaj są to drewniane deski przybijane gwoździami. W tym momencie mamy gotową altanę, którą możemy urządzić zgodnie z naszymi wymaganiami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost