Przejdź do głównej zawartości

Jakie ocieplenie dachu wybrać?

Ocieplenie dachu

Ocieplenie dachuPrzez nieumiejętnie ocieplone dachy lub całkowity brak ocieplenia może uciekać do 25% wygenerowanego ciepła w sezonie grzewczym. Najbardziej popularnym rozwiązaniem przy ocieplaniu poddasza użytkowego jest wełna mineralna. Ze względu duże skomplikowanie procesu bardzo często zdarzają się błędy np.:
  • niepoprawne ułożenie warstwa izolujących,
  • brak prawidłowej paroizolacji,
  • zawilgocone poddasze.
Dach należy odpowiednio zaizolować, gdyż późniejsze koszty naprawy , zwłaszcza jeśli poddasze ma zostać przeznaczone na cele mieszkalne. Prace ociepleniowe powinny być prowadzone w przypadku skosów już na etapie stanu surowego zamkniętego. Kluczowym dla rozpoczęcia prac termoizolacyjnych jest, aby było już ułożone pokrycie dachu.

Wełna mineralna jest powszechnie uważana za bardzo dobry izolator termiczny o wysokiej sprężystości. Dzięki jej właściwościom jest w stanie szczelnie pokryć powierzchnię dachu tak, aby nie mogło wydostać się przez dach ciepło.  Najbardziej cenioną właściwością wełny mineralnej dla firm budowlanych jest niepalność. Ta właściwość ochroni dach w przypadku pożaru.

Do ocieplenia poddasza używana jest również sprężysta odmiana styropianu. Dzięki prawidłowemu dostosowaniu, nacięciom styropianu zarówno białego, jak i grafitowego jesteśmy w stanie ochronić dom przed utratami ciepła.

Układanie dachu w połaci

Przestrzenie między krokwiami są uważane za najlepsze miejsce dla ułożenia materiału termoizolacyjnego. Problemem staje się często wysokość belek, które nie wystarczają, aby wełna mineralna zmieściła się między krokwiami. Dlatego już na etapie projektu wiedząc, iż będziemy ocieplać dach, należy je tak skonstruować, aby można było umieścić między nimi wełnę mineralną o potrzebnej grubości. Można również skonstruować je tak, aby umieścić  dwie warstwy materiału izolacyjnego. Drugą możliwością jest umieszczenie części wełny mineralnej między krokwiami, a część pod połacią dachu. W takim wypadku trzeba skonstruować najlepiej stalowy ruszt, pomiędzy który będzie się wciskać wełnę mineralną. Konstrukcja może posłużyć również za element nośny dla wykończeniowej wykładziny.

Parametry pierwszej warstwy izolacyjnej pomiędzy krokwiami:
  • w przypadku połaci zabezpieczonych folią paro-przepuszczalną potrzebny będzie materiał termoizolacyjny o grubości mniejszej o 1-2 cm od krokwi,
  • w przypadku połaci zabezpieczony folią, która nie przepuszcza dużej ilości pary lub papą, potrzebny będzie materiał termoizolacyjny o grubości mniejszej o 3-6 cm od krokwi.
Parametry drugiej warstwy izolacyjnej muszą sprawiać, iż obie wspólnie grubość materiału izolacyjnego pomiędzy 25 a 30 cm. Grubość drugiej warstwy izolacyjnej sięga zazwyczaj do 10 cm. Gdyby została zrobiona termoizolacja wyłącznie między krokwiami, to stałyby się one mostkami termicznymi, które doprowadziłyby do znacznych strat ciepła. Zadaniem drugiej warstwy izolacyjnej jest osłonięcie tych elementów dachu, które mają gorszą izolacyjność np. od wełny mineralnej. 

Ocieplenie nad i pod krokwiami

W przypadku części projektów spotkamy się z ujęciem krokwi jako elementów dekoracyjnych ze względu na podejście inwestorów. W takim wypadku trzeba rozłożyć termoizolację na sztywnym poszyciu z desek. Zazwyczaj jedna warstwa układana jest z polistyrenu ekstrudowanego o grubości do 10 cm. Drugą warstwę montuje się między krokwiami tak, aby ich nie zasłonić całkowicie. W przypadku wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej proponuje się użycie wełny mineralnej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost