Przejdź do głównej zawartości

Glony na elewacji

Glony na elewacji

Glon na elewacjiZzieleniała elewacja jest dość częstym widokiem, a jej przyczyną są glony. Przy usuwaniu nalotów należy zastosować odpowiednie preparaty. Narost z glonów może być przyczyną zniszczenia wykończenia elewacji oraz obniżeniem standardu ocieplenia. Glon sam w sobie nie jest niebezpieczny, lecz jest pożywką dla wszelkiego rodzaju grzybów. 

Glon jest w stanie rozwijać się na niemalże każdej powierzchni, jeśli sprzyja temu wilgotne środowisko. Jeśli ściany budynku nie są chronione przed wilgocią, to mogą zostać nawet w całości porośnięte przez glony. Szczególnie narażone na pojawienie się glonów są ściany północne oraz północno-wschodnie. Bardzo często glony pojawiają się na tynkach akrylowych ze względu na to, iż lubią wchłaniać wodę oraz nie przepuszczają dużych ilości pary. Tynki o charakterze cienkowarstwowym, które są barwione, często stanowią środowisko do rozwoju glonów. Ściany bloku nie powinny posiadać niższej temperatury, aniżeli temperatura otoczenia. Niższa temperatura powoduje skraplanie się pary na ścianach budynku, a to z kolei stwarza dobre środowisko do rozwoju glonów. 

Jak usunąć glony - oczyszczenie elewacji

Czas jest kluczowym czynnikiem, który będzie wpływał pozytywnie na efekt oraz zakres przeprowadzanych prac remontowych. Usuwanie glonów z elewacji z zasady przebiega w trzech etapach. Tam, gdzie warstwa glonów stała się naprawdę gruba, trzeba ją usunąć mechanicznie. Do tego zadania najlepiej zdadzą się myjki ciśnieniowe, które szybko usunąć glony z elewacji. Istotne jest, aby nie ustawić zbyt wysokiego ciśnienia, gdyż może to uszkodzić wykończenie elewacji. Przy pracy trzeba uważać, aby woda pod ciśnieniem nie chlapała na pozostałe ściany, gdyż zarodniki mogą się na nie przenieść. Myć ściany należy podczas dni, które są bardzo ciepłe oraz wilgotność jest niska. Stosując myjkę ciśnieniową, trzeba cały czas zwracać uwagę na to, jak zachowuje się powierzchnia ściany, gdyż można w ten sposób doprowadzić do tzw. białych wykwitów wapiennych. Alternatywą jest zastosowanie szpachelki lub szczotki, lecz zajmie nam to zapewne o wiele więcej czasu. 

Chemiczne odkażanie ścian

Mechaniczne usunięcie glonów nie sprawi, iż zarodniki również znikną. Aby zwalczyć potencjalną infekcję, trzeba przeprowadzić chemiczne odkażanie ścian. Takie środki do czyszczenia elewacji będą zawierać silne, alkaliczne nieorganiczne związki chloru lub organiczne zasady amoniowe. 

Nieorganiczne preparaty do zwalczania glonów

Przed rozpoczęciem działań należy wykonać próbę na małą skalę w mało widocznym miejscu.  Mają one o wiele silniejsze działanie aniżeli związki organiczne, mogą one powodować z tego tytułu odbarwienia na elewacji. Po odczekaniu pół godziny preparat należy zmyć z elewacji, a zobojętnienie podłoża dobrze jest kontrolować fenoloftaleiną. Jeśli mamy do czynienia z bardzo dużą inwazją glonów, to można użyć myjki ciśnieniowej po chemicznym odkażaniu ścian. Zabieg ten po pół godziny należy powtórzyć i umyć elewację. Umycie wodą jest bardzo istotne, gdyż używane chemikalia mogą zniszczyć warstwę tynku. Miejsca, które uległy odbarwieniu należy przygotować do ponownego pomalowania. Jednakże trzeba mieć na uwadze to, iż te miejsca mogą mieć inny odcień. 

Organiczne preparaty do zwalczania glonów

Chemiczne preparaty organiczne mają słabsze działanie, ale również o wiele słabsze działanie wyniszczające względem elewacji. Odbarwienia w tym przypadku nie powinny się pojawić, dlatego też ostatnia warstwa preparatu nie jest zmywana.

Wykończenie elewacji po odkażeniu

Jeśli już raz na ścianie elewacji pojawiły się glony, oznacza to niebezpieczeństwo ich ponownego pojawienia ze względu na sprzyjające warunki. Aby zabezpieczyć ściany najlepiej jest pomalować je całościowo farbą silikonową, którą można nakładać na podłoże mineralne. 

Jak zapobiec pojawianiu się glonów na elewacji

Ważne jest, aby system rynien był sprawny wraz z rurami spustowymi, gdyż to najczęściej on stwarza warunki do rozkwitu glonów na elewacji. Mycie elewacji może pomóc zapobiec osadzaniu się substancji odżywczych dla glonów. Najlepszymi farbami, które nie stworzą warunków rozwojowych dla glonów, są farby silikonowe. Tzw. biocydy zarówno w farbach oraz tynkach również są dobrym rozwiązaniem. Co więcej, aby obniżyć możliwość nasiąkania ścian, stosuje się również impregnat hydrofobizujący. Tą kwestią warto się zainteresować już na etapie projektu budynku, który może nam wskazać potencjalne niebezpieczeństwa. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost