Przejdź do głównej zawartości

Stropy żelbetowe

Stropy żelbetowe

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w przypadku budowy domów jednorodzinnychstropy żelbetowe. W zależności od sposobu mogą być one betonowane na budowie lub być częściowo lub w całości z prefabrykatów. Rozpoczęcie prac związanych ze stropem żelbetowym rozpoczyna się w momencie ukończenia ścian nośnych wraz z ich wypoziomowaniem oraz zakończeniem niezbędnych czynności. Stropy żelbetowe posiadają bardzo mocno zróżnicowaną strukturę. Do najpopularniejszych rozwiązań należą stropy płytowe oraz stropy płytowo żebrowe. Na mur nakłada się warstwę 2-3 cm wysokiej jakości zaprawy. Łącząc strop ze ścianami należy wszystko usztywnić tzw. wieńcem. 

Płyty żelbetowe wykonywane na budowie

Stropy żelbetoweTo rozwiązanie nie jest już tak popularne ze względu na czasochłonność. Betonowana jest ona na pełnym deskowaniu, co z kolei wymaga podstemplowania. Wspierająca działania firmy budowlanej konstrukcja zazwyczaj jest przygotowana wcześniej z kompletu deskowań wraz z metalowymi podporami. Bacząc na kształt wykonywanych pomieszczeń zbrojenia mogą być wykonywane w jednym lub w dwóch kierunkach. 

Stropy monolityczne

Każdy strop monolityczny musi być zaprojektowany indywidualnie oraz wymaga pełnego deskowania od spodu. Wykonywanie takich płyt musi się odbywać na podstawie rygorystycznych wytycznych projektu. Przyśpieszyć pracę może użycie gotowych zestawów deskowań. Stosowanie pełnych płyt zbrojeniowych uważa się, iż jest opłacalne przy rozpiętości 3,5 do 4 m. Większa rozpiętość wymusza zazwyczaj użycie dodatkowych żebrowań. Zbrojenie stropu odbywa się przy użyciu prętów głównych  oraz położonych poprzecznie prętów rozdzielczych.

Stropy prefabrykowane

Stropy z gotowych płyt są szczególnie popularne w budownictwie wielorodzinnym. Montowane są zazwyczaj za pomocą dźwigów ze względu na swój ciężar oraz kształty. Montowane są natychmiast po przywiezieniu na budowę, potocznie jest to nazywane "montażem z kół". Składowanie tego typu obiektów na budowie zwiększa znacznie koszty. Przede wszystkim ze względu na to, iż dźwig trzeba ściągnąć na budowę dwukrotnie.  Ponadto tracimy w ten sposób podstawową zaletę stropów prefabrykowanych, którą jest natychmiastowy montaż po przywiezieniu na budowę. Zazwyczaj ich powierzchnia jest gładka, co zmniejsza koszty związane z wykończeniem. Wzdłuż styków bardzo często powstają rysy, które próbuje się eliminować poprzez nadanie krawędziom odpowiednich kształtów. Dzięki temu tworzone są tzw. zamki, które na budowie są wypełniane zaprawą w trakcie montażu. 

Stropy gęstożebrowe

Stropy gęstożebrowe najczęściej stosowane są w przypadku domów jednorodzinnych. Składają się one z pustaków stropowych oraz tzw. żeber, czyli belek. Ustawiane są również w innych odległościach od poprzednik od 40 do 80 cm. Belki stropowe są częściowo lub całkowicie prefabrykowane lub wykonywane bezpośrednio na budowie. Płyta betonowa jest układana na powierzchni pustaków. Płyta ma za zadanie związać wszystkie elementy konstrukcji, a jej grubość jest zazwyczaj w granicach 4 cm. Występuje bardzo duża różnorodność pustaków, które są wykorzystywane przy budowie stropów gęstożebrowych. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość, można po nim chodzić już następnego dnia oraz rozpocząć pracę nad wyższymi kondygnacjami. Jednakże stemplowanie oraz wszelkie podpory można rozebrać dopiero po minimalnie 14 dniach.

Stropy płytowe oraz filigranowe

Jest to połączenie rozwiązań stropów żelbetowych oraz stropów prefabrykowanych. Podstawą jest płyta betonowa, która jest prefabrykowana. Znajdują się w niej zbrojenia, które mają za zadanie wzmocnić całą konstrukcję. Parametry zależą od indywidualnych zapotrzebowań danej inwestycji. Ze względu na ciężar do ich montażu wymagany jest dźwig oraz odpowiednie podparcia, aby zabezpieczyć konstrukcję przed uszkodzeniami. Płyty filigranowe są wykonywane pod konkretną inwestycję w zależności od potrzebnych kształtów np. przy budowie domu.

Płyty stropowe z betonu komórkowego

Beton komórkowy charaktery się o wiele mniejszą wagą w porównaniu do pozostałych rozwiązań. Szerokość nie może przekraczać 60 cm, a układa się je identycznie jak prefabrykowane płyty żelbetowe. Miejsca, w których płyty się stykają są uzupełniane. Wraz z ułożeniem inwestycja jest gotowa do przejścia na następny etap. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost