Przejdź do głównej zawartości

Murowanie z betonu komórkowego zimą

Murowanie zimą

beton komórkowyPrace budowlane z zasady są wykonywane w dodatnich temperaturach, które sprzyjają np. wiązaniu zapraw murarskich. Budowa domu w czasie mrozów jest możliwa przy zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych. Beton komórkowy jest jednym z materiałów, który umożliwi nam pracę podczas zimy. Trzeba mieć na uwadze, iż żadna zaprawa murarska nie pomoże nam, jeśli bloczki będą zamarznięte. Dlatego kluczowym aspektem jest przygotowanie placu budowlanego do przeprowadzenia stosownych prac.

Przygotowanie placu budowy

Żadnych prac murarskich nie należy prowadzić w temperaturze niższej niż -6o Celsjusza. Ponadto prace można kontynuować w momencie, gdy przez dwie doby temperatura minimalna przekroczyła 2o. Żadne materiały budowlane, których zamierzamy użyć do pracy, nie mogą być przemarznięte, czasem wymaga to przechowywania ich w pomieszczeniu, które jest wyposażone w ogrzewanie.

Murowanie z betonu komórkowego zimą

Beton komórkowy jest odporny na działania warunków atmosferycznych, w tym minusowych temperatur. Jednakże do murowania nie można przystąpić, jeśli ściana będzie przemarznięta. Ponadto będziemy potrzebowali specjalny rodzaj zaprawy klejowej, która również jest odporna na mrozy. W chłodne dni beton będzie wymagał dłuższego czasu, aby wyschnąć oraz odpowiednio związać elementy. Istotne jest wobec tego, aby zastąpić elementy żelbetowe elementami, które są prefabrykowane. Głównym interesantem powinny być w tym wypadku belki nadprożowe. Również belki z betonu komórkowe staną się nieodzownym elementem budowy domu zimą. Ustawia się je na warstwie zaprawy murarskiej, która posiada stosowne parametry do pracy zimą.

Beton komórkowy ponadto jest odporny na wilgoć. Porowata struktura betonu komórkowego nie pozwala mu wchłonąć dużej ilości wilgoci. Nie ma obaw, iż wilgoć odbierze mu jego kluczowe właściwości jako materiału budowlanego. Taki dom można również pozostawić bez otynkowania na zimę, by móc go dokończyć wiosną. 

Tempo prac

Niższa temperatura prac wymaga zarówno od firmy budowlanej, jak i od inwestora większej cierpliwości. Prognoza pogody jest kluczowym elementem planowania wszelkich prac na placu budowy. Jeśli zdecydujemy się coś zabetonować, a w ciągu trzech dni przyjdą mrozy, to mogą nas czekać kłopoty. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost