Pleśń na ścianie

Wraz z rozwojem kolonii pleśni rośnie również poziom absorbowania wilgoci ze środowiska. W zależności od warunków może to oznaczać bardzo szybko rozrost wykwitu pleśni na ścianach w danym pomieszczeniu. Jednocześnie wpływa to bardzo negatywnie na domowników. Docieplenie ścian jest w tym przypadku jedynym wyjściem wraz z osuszaczami powietrza. Jednym z powodów pleśni mogą być nieocieplone rury wodociągowe. Tworzą one również mostki termiczne, które są przyczyną rozwoju pleśni w pomieszczeniach zamkniętych.
Utrzymywanie się wilgoci w ścianie może być również wynikiem zacieków, które są spowodowane np. nieprawidłowym odprowadzaniem wody deszczowej przez instalacje wodno-kanalizacyjne. Pojawienie się pleśni może również wynikać z braku właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić właściwe warunki dla funkcjonowania wentylacji.
Rodzaje pleśni
W budynkach z zasady możemy się spodziewać dwóch rodzajów grzybów:
- domowych,
- pleśniowych.
Grzyby domowe żywią się materiałami organicznymi, natomiast grzyby pleśniowe tworzą naloty na różnych powierzchniach. Glony rozwijają się na pokryciach dachowych z różnych materiałów. Rozrost glonów powoduje powiększanie się pęknięć np. w ścianach bloku.
Jak usunąć pleśń ze ściany
Jedynym sposobem na skuteczne usunięcie pleśni z powierzchni ściany jest pozbycie się przyczyn zawilgocenia. Inne sposoby nie dają gwarancji, iż pleśń znowu nie zacznie się rozwijać. Zazwyczaj odbywa się to w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest mechaniczne usuwanie pleśni wraz z grzybnią. Drugim etapem jest potraktowanie powierzchni ściany chemicznymi środkami, które zapobiegną odnowieniu się problemu. Taką ścianę należy wykończyć zgodnie z zasadami przewidzianymi w budownictwie. W trakcie czyszczenia nawierzchni musimy ocenić jej właściwości, gdyż możemy z pleśnią ściągnąć sporą ilość tynku. Do niektórych elementów zalicza się zastosowanie szczoteczek z twardym włosiem tak, aby zminimalizować negatywne efekty. W przypadku, gdy jesteśmy pewni silnego związania tynku z podłożem, w przypadku elewacji możemy użyć myjek wysokociśnieniowych.
Komentarze
Prześlij komentarz