Przejdź do głównej zawartości

Konstrukcja ścian zewnętrznych budynku

Ściany zewnętrzne domu

ściany zewnętrzne domuKażdy inwestor, zastanawiając się nad budową wymarzonego domu, bierze pod uwagę materiały, z których będzie on wykonany. Ubiegły wiek przyniósł bardzo wiele nowych rozwiązań w zakresie budownictwa:
  • beton,
  • gips,
  • stal,
  • szkło,
  • tworzywa sztuczne.
Rozwój technologiczny ma przynieść ze sobą nie tylko wzrost wydajności materiałów, ale również spadek ich cen. W Polsce jednakże wciąż ogromną popularnością cieszą się tradycyjne metody budowania domów ze względu na bardzo dobrą znajomość ich zalet.

Technologia a budowa domu

Ta kwestia jest bardzo istotna zarówno w systemie gospodarczym, jak i systemie zleconym. Wskazane jest, aby wybrać technologię, która dopuszcza pewną dozę niedociągnięć oraz jest powszechnie znana. W systemie gospodarczym to inwestor zazwyczaj będzie sam oceniał poziom wykonania danego etapu prac. W przypadku systemu zleconego można sobie pozwolić na technologie, które wymagają o wiele większej precyzji, gdyż odpowiadać będzie za to fachowa ekipa

Parametry ścian

Istnieje bardzo wiele specjalistycznych zestawień parametrów ścian. Jeśli wiemy, jakie wymogi chcemy, aby ona spełniała, trzeba się zastanowić nad typem przegrody. 

Ściana trójwarstwowa uznawana jest za najlepsze rozwiązanie w zakresie budownictwa. Każda z warstw posiada przypisaną funkcję, na której się skupia. Wewnętrzna warstwa nośna zapewnia bardzo dobrą wytrzymałość, a także izolację akustyczną. Zewnętrzna warstwa odpowiada za utrzymanie ciepła wewnątrz domu. Jej zadaniem jest wyeliminowanie problemów tzw. mostków cieplnych. Szczeliny wentylacyjne mają za zadanie zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Warstwa zewnętrzna, która ma pełnić funkcję ochronną dla domu, ma za zadanie również nadać mu odpowiedni wygląd.

Ściana trójwarstwowa  ma być przede wszystkim:
  • paroprzepuszczalna,
  • mrozoodporna,
  • odporna na żywioły np. wiatr oraz ogień.
Grubość ścian trójwarstwowych jest porównywalna jak w przypadku ścian jednowarstwowych. Jednakże ściany trójwarstwowe są najcięższe, co nie ma istotnego wpływu na budowę.

Ściana dwuwarstwowa, która jest wykonana metodą lekką suchą, posiada bardzo podobne parametry do ściany trójwarstwowej. Dzięki zastosowaniu w niej technologii pozwalającej oddzielić okładzinę elewacyjną od warstwy izolacyjnej oraz nośnej zachowuje bardzo wiele cech ściany trójwarstwowej.

Jednakże nie cechuje jej trwałość na poziomie ściany trójwarstwowej oraz brak jej odporności na żywioły. Posiada ona jednak zaletę konstrukcyjną, która pozwala bardzo szybko dokonać jej napraw oraz np. wysuszyć po powodzi. Ponadto jest ona prostsza w konstrukcji, co powoduje, iż inwestorzy są bardziej skłonni do jej zastosowania.

Ściana dwuwarstwowa, która została wykonana metodą lekką mokrą, posiada o wiele gorsze parametry od dwóch poprzedniczek. Wciąż jednak posiada bardzo dobrą izolację cieplną, jednakże ze względu, iż nie jest tak gruba, jak dwa poprzednie rodzaje, to posiada słabą izolację akustyczną. Również nie jest paropszepuszczalna i tym bardziej nie jest odporna na żywioły. Ściana jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne, a łatwo dostępna izolacja bardzo często staje się gniazdem dla owadów. Do tej ściany będziemy potrzebować wykwalifikowanej ekipy. 

Ściana jednowarstwowa jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem, do którego wykorzystywane są materiały ze średniej półki. W tym wypadku chcąc uzyskać dobry poziom izolacyjności, musimy się liczyć z grubszą warstwą styropianu. 

Nowoczesne technologie wymagają od wykonawców coraz większej precyzji wykonania. Bardzo istotne jest np. dozbrojenie fragmentów ścian znajdujących się przy oknach. Zapobiegnie to późniejszemu ich pękaniu oraz zwiększy izolacyjność cieplną domu. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost