Przejdź do głównej zawartości

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne ze względu na bardzo wiele zalet. Jednakże bardzo istotnym faktem jest, aby uwzględnić je już na etapie budowy domu. Do tego ogrzewania możemy wykorzystać:
  • pompę ciepła,
  • kolektory słoneczne,
  • kocioł C.O.
Istnieje bardzo wiele estetycznych możliwości wykorzystania ogrzewania podłogowego. Dodatkowo koszty domu ogrzewanego w ten sposób znacznie maleją. Popularność rozwiązania skłania się w stronę wodnego ogrzewania podłogowego, którego eksploatacja jest bardzo tania. Ogrzewanie podłogowe jest wykorzystywane najczęściej jako dodatkowe źródło ciepła.

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne

Ogrzewanie podłogowe ma za zadanie funkcjonować w niskich temperaturach jako rodzaj ogrzewania akumulacyjnego. Zgodnie z projektem rury przeprowadza się bezpośrednio pod podłogą. Pod samymi rurami zazwyczaj poprowadzona jest cienka warstwa antywilgociowa. Nad instalacją grzewczą kładzie się podłogę, która ma za zadanie przykryć wszystkie elementy. Nie zaleca się kładzenia paneli, gdyż zmienna temperatura potrafi bardzo negatywnie wpływać na drewno. Najlepiej zastosować jest płytki ceramiczne, które przetrwają bardzo długo. Dobrze wykonane ogrzewanie podłogowe potrafi stać się głównym elementem ogrzewania. Warunkiem właściwego użytkowania jest utrzymanie temperatury w rurach na poziomie między 25o a 29o Celsjusza. Odpowiednia temperatura zapewni wysoki komfort mieszkania przy wykorzystaniu naturalnych procesów zachodzących w naturze. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego świetnie nadają się pompy ciepła, które zminimalizują wydatki związane z ogrzewaniem.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe samo wytwarza prąd dzięki przewodom lub matom grzewczym.  Taka instalacja jest najprostsza w montażu, ale równocześnie jest bardzo droga w eksploatacji. Jest to bardzo dobre wyjście, gdy chcemy mieć niezależną instalację, która będzie służyć do podgrzania samych podłóg. W momencie, gdy jest to główne źródło ciepła, to należy wybrać wodną instalację ze względu na ceny prądu. 

Zalety ogrzewania podłogowego

Podstawowe zalety ogrzewania podłogowego:
  • Higiena funkcjonowania - podłoga bardzo szybko wysycha, jest to zabezpieczenie przed wszelkiego rodzaju grzybami, czy też pleśniami. Ponadto powietrze nie jest tak wysuszane oraz nie ma tutaj tak dosadnej cyrkulacji powietrza. Drobny pył, kurz nie unoszą się po całym domu. 
  • Estetyka - brak nieestetycznych grzejników zostaje rozwiązany, gdyż cała instalacja jest ukryta pod podłogą. Pozwala to na bardziej dowolną aranżację domu.
  • Energooszczędność - ogrzewanie podłogowe nie wymaga zastosowania  tak wysokich temperatur, jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Oznacza to spore oszczędności przy zachowaniu dobrego samopoczucia. 
  • Korzystny rozkład temperatury - podłoga grzeje o wiele większą powierzchnią, aniżeli tradycyjne grzejniki. Przekłada się to na o wiele lepszy rozkład temperatury w pomieszczeniach. Najbardziej jest to zazwyczaj odczuwane w łazience, gdzie jest większa wilgotność, aniżeli w innych pomieszczeniach. 
W przypadku ogrzewania podłogowego posiadamy o wiele mniejszy wachlarz produktów, które mogą być materiałami wykończeniowymi. Materiały wykorzystywane przy ogrzewaniu podłogowym będą odrobinę droższe, aniżeli tradycyjne materiały. Trzeba sobie zdawać sprawę, iż wodne ogrzewanie podłogowe nagrzewa się dłużej oraz dłużej wytraca ciepło. Dobrze jest również przemyśleć kwestie związane np. z położeniem mebli w pokoju tak, aby zasłaniały jak najmniejszą część instalacji grzewczej.

Koszt wykonania ogrzewania podłogowego

Koszt ogrzewania podłogowego przelicza się zazwyczaj w metrach kwadratowych. Za 1 m2 zapłacimy między 80 a 140 . Część osób podejmuje się samodzielnego montażu ogrzewania podłogowego, zmniejszając tym samy koszt nawet o 40%.

Szczelność instalacji podłogowej

Jeśli instalacja grzewcza została właściwie ułożona, to musi ona być poddana próbie ciśnieniowej. Również wszelkie kable grzejne muszą być przetestowane pod kątem rezystancji izolacji. Po przejściu prób zakładana jest płyta grzejna oraz wylewana jest warstwa podłogi, w której będą zatopione rury. Następnie powinna być położona kolejna warstwa o minimalnej grubości 7 cm. Dopiero po 7-10 dniach można zacząć poruszać się po wylanej podłodze. Podczas wykonywanych prac ciśnienie w rurach musi być odpowiednie, aby nie uległy one zniszczeniu. 


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost