Przejdź do głównej zawartości

Grzewcze układy hybrydowe sposobem na energooszczędność

Dom energooszczędny

Podczas projektowania domu trzeba mieć na uwadze obligatoryjne spełnienie wymogów dotyczących energooszczędności. Przede wszystkim odpowiednia izolacja domu od czynników, które powodują znaczną utratę wygenerowanego ciepła. System grzewczy również powinien w części być oparty na odnawialnych źródłach energii np. kolektorach słonecznych. Przy budowie domu konieczne jest wykorzystanie kilku źródeł energii ze względu na panujące warunki atmosferyczne w naszym kraju.

Normy prawne, które wskazują dopuszczalne zapotrzebowanie na energię pierwotną w budownictwie, ciągle są zaostrzane. W 2021 dojdzie do znacznego skoku, którego musimy być świadomi, jeśli w tym czasie planujemy rozpoczęcie budowy domu. Odpowiedzią na zastosowanie rygorystycznych kosztów są grzewcze układy hybrydowe


Początek obowiązywania
nowego wymagania
rodzaj budynku
Energia pierwotna na potrzeby ogrzewania, wentylacji, wody użytkowej Obniżenie wskaźnika EP
2017-2021
1.01.2014
1.01.2017
1.01.2021

Mieszkalny jednorodzinny
120
95
70
26%

Grzewcze układy hybrydowe

Hybrydowym systemem grzewczym można nazwać taki, który korzysta z dwóch rodzajów źródeł ciepła, jednym z nich jest energia odnawialna np.:
  • połączenie kolektorów słonecznych z kotłem na paliwo stałe, jest to najczęściej spotykane połączenie w naszych warunkach atmosferycznych,
  • połączenie pompy ciepła wraz z centralą grzewczą, która będzie współpracować z innymi źródłami ciepła.
Elementy hybrydowe układu grzewczego są w pełni przystosowane do wspólnej pracy od początku. To właśnie wyróżnia takie systemy, dzięki którym można uzyskać właściwy poziom energooszczędności.

Zbiornik buforowy

Centrum zainteresowania w hybrydowych układach grzewczych jest zbiornik buforowy. Jego zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu ciepła podgrzanej wody oraz zabezpieczenie przed szybką utratą ciepła. Zasobnik buforowy ma za zadanie przejąć energię wytwarzaną przez np. urządzenia na paliwa stałe oraz zasilić nim układ grzewczy. Zasobnik buforowy jest obowiązkowym elementem, jeśli źródłem energii odnawialnej mają być kolektory słoneczne. Zbiornik buforowy umożliwia uzupełnienie niedoborów ciepła przy pomocy energii słonecznej. Jeśli mamy do czynienia z systemem dwufunkcyjnym, to również ta energia może być wykorzystana w układzie grzewczym.

Odpowiedniej wielkości zbiornik buforowy szczególnie jest przydatny podczas okresu grzewczego. Jest to bardzo ważny element w przypadku pompy ciepła. Szczególną uwagę przy zakupie pompy ciepła powinniśmy poświęcić systemowi, który zapobiega przed jej zamarznięciem.

Kolektory słoneczne oraz biomasa

Najlepszym przykładem jest połączenie np. kotłów na pellet z kolektorami słonecznymi. Oba typy tych urządzeń zapewnią nam spełnienie wszelkich norm nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Bardzo często w ofertach wielu wykonawców można spotkać gotowe systemy, które zawierają oba urządzenia w układzie grzewczym. Ich zadaniem jest wzajemne wspieranie siebie w pewnych okresach. 

W takim zestawie znajdzie się:
  • kocioł na pellet z biwalentnym  zasobnikiem c.w.u.,
  • kolektory słoneczne,
  • układ regulacji,
  • zbiornik buforowy.

Kocioł na biomasę zostanie wyposażony w odpowiednie przyłącza do obiegu solarnego tak, aby zapewnić jak najlepszą efektywność. Kolektory wraz z kotłem dobierane są względem indywidualnego zapotrzebowania domostwa. Całość wyposażona jest w odpowiedni sterownik, którego zadaniem jest nie tylko maksymalizacja efektów, ale również bezpieczeństwo użytkownika. W przypadku systemów dwufunkcyjnych można pokryć nawet do 60% rocznego zapotrzebowania na ciepło w zależności od warunków atmosferycznych. Prawidłowy wybór instalacji dwufunkcyjnej wymaga bardzo wielu obliczeń, dlatego powinniśmy to zlecić specjalistycznej firmie. 

System grzewczy z pompą ciepła

System grzewczy, w którym wykorzystywany jest kocioł na paliwo konwencjonalne wraz z pompą ciepła, nazywany jest tzw. centralą grzewczą. W skład takiego systemu wchodzi:

  • kocioł na paliwo stałe, który spełnia wymogi emisyjne UE,
  • regulator pogodowy wraz ze sterownikiem instalacji,
  • zasobnik ciepłej wody,
  • pompa ciepła.
Dobrze dobrany sterownik jest kluczem do maksymalizacji efektywności instalacji grzewczej. To właśnie on jest odpowiedzialny za wybór ekologicznego źródła ciepła. Dla przykładu do temperatury -10 stopni Celsjusza odpowiedzialna za ogrzewanie jest pompa ciepła, poniżej tej temperatury pracę przejmuje kocioł. Pompa ciepła jest w stanie pokryć do 80% zapotrzebowania na ciepło domostwa.

Panele fotowoltaiczne

Pompa ciepła do swojego funkcjonowania wykorzystuje energię elektryczną, aby zwiększyć oszczędności, dobrze jest zastanowić się nad panelami fotowoltaicznymi. Moduły fotowoltaiczne, tak jak w przypadku kolektorów słonecznych wykorzystują energią słoneczną. Jednakże panele fotowoltaiczne odpowiadają za produkcje prądu. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost