Przejdź do głównej zawartości

dom pasywny czy dom energooszczędny?

Budynki pasywne i energooszczędne

Dom pasywnyDuże zainteresowanie tego typu domami rośnie ze względu na bardzo niskie rachunki, które one generują. Różnice pomiędzy domem pasywnym  a domem energooszczędnym są znaczne, przede wszystkim różny jest poziom zużycia energii. W przypadku domu pasywnego zużycie energii potrzebnej do jego ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2, a roczne zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną nie przekracza 120 kWh/m2. Domem energooszczędnym można nazwać taki, który do ogrzewania zużywa 40 kWh/m2Dom pasywny można powiedzieć, iż jest to dom skrajnie energooszczędny, który korzysta z wielu źródeł energii odnawialnej. Dom pasywny musi być całkowicie szczelny oraz wykorzystywać w 100% indywidualne uwarunkowania terenu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom tak małe ilości ciepła są, w stanie wystarczyć, aby ogrzać pomieszczenia, a ciepło nie będzie się wydostawać przez niedocieplone ściany.

Projekt domów pasywnych a energooszczędnych

Zarówno dom pasywny, jak i dom energooszczędny diametralnie różni się od budownictwa tradycyjnego. W takich domach zazwyczaj nie uświadczymy np. balkonów, gdyż są to miejsca bardzo trudne do prawidłowej izolacji cieplnej. W tym miejscu trzeba nadmienić, iż nie wszystkie bryły w przypadku domów energooszczędnych muszą mieć jedno lub dwuspadowy dach oraz mieć kształt prostokąta. Jednakże trzeba pamiętać, iż są to najprostsze kształty, przy których uzyskamy najmniejszym kosztem bardzo dobre efekty. Przy budowie domu powinniśmy kierować się współczynnikiem A/V, który określa stosunek kubatury do ilości przegród zewnętrznych domu.

Tzw. strefę dzienną lokuje się od strony południowej, która jest najbardziej nasłoneczniona w trakcie roku. Im większe wstawimy okna od tej strony lub nawet przeszklimy sporą część ściany, tym większe zyski cieplne będą dla naszego domu. Dom pasywny obowiązkowo wymaga przeszklenia całej ściany południowej. Strona północna ze względu na to, iż jest najzimniejsza, powinna mieć jak najmniej przeszkleń. W domach pasywnych zalecane jest nawet, aby od tej strony nie było w ogóle okien, a nawet żeby dom był osłonięty od tej strony przez garaż. Dzięki takiemu rozwiązaniu to on będzie w dużej mierze absorbował zimno w pierwszej kolejności. Garaż. najlepiej, żeby stanowił oddzielny budynek, którego dodatkowo nie będziemy musieli ocieplać. Obowiązkowym elementem są tzw. ruchome osłony okienne. Dzięki nim zimą będziemy w stanie pozyskać większą ilość ciepła, a latem będziemy mogli uniknąć tzw. cieplarni.

Materiały budowlane domów pasywnych a energooszczędnych

Istotnym faktem jest, iż spora część domów przy odpowiednich renowacjach byłaby w stanie spełnić warunki domów energooszczędnych, a nawet może domów pasywnych. Poza materiałami budowlanymi bardzo istotna jest izolacja cieplna wraz z materiałami uszczelniającymi dom. Grubość oraz rodzaj materiału izolacyjnego jest kluczowa dla naszych oszczędności. Moda na energooszczędność przyśpieszyła rozwój technologiczny materiałów izolacyjnych, co powinno inwestorów bardzo cieszyć. Jeśli chcielibyśmy do domu pasywnego użyć standardowego styropianu, to grubość osiągnęłaby między 35 a 40 cm. W przypadku styropianu grafitowego, który ma lepsze właściwości izolacyjne, grubość wyniosłaby 25 cm. Warto wspomnieć, iż standardowo grubość warstwy izolacyjnej w przypadku styropianu waha się między 10 a 15 cm. Te wartości prowadzą do zwiększenia kosztów budowy domu. Jednakże ta inwestycja potrafi się zwrócić bardzo szybko, a nawet zacząć na siebie zarabiać, w zależności jak spojrzymy na poziom oszczędności.

Inwestorzy coraz częściej deklarują budowę domów pasywnych, widząc ich korzyści. Jednakże bardzo często po przeprowadzeniu wywiadu z inwestorem okazuje się, iż chodzi o dom energooszczędny. Liczba budowy domów pasywnych w Polsce wciąż jest bardzo mała, jednakże z roku na rok ich liczba się zwiększa. 

Stolarka okienna

Bardzo istotna w domach pasywnych jest stolarka okienna o podwyższonych aspektach termicznych. Powinny one pozyskiwać jak największą ilość ciepła z promieni słonecznych, a zarazem jak najmniej przepuszczać na zewnątrz. Zazwyczaj stosowana jest w tym przypadku trzyszybowa, drewniana stolarka okienna, która zapewni odpowiednią izolacyjność. Ramy powinny mieć minimalnie grubość 70 mm. Często zdarza się tak, iż o energooszczędności stolarki okiennej decyduje zastosowanie ramki dystansowej z tworzyw sztucznych. Istotne w przypadku stolarki okiennej jest to, iż w pochmurne dni mogą powodować straty cieplne. Dlatego okna należy wyposażyć np. w odpowiednie żaluzje, gdyż możemy zatrzymać nawet do 30% więcej ciepła w naszym domostwie.

Czym ogrzewane są domy pasywne i energooszczędne 

Instalacja grzewcza w domu energooszczędnym i pasywnym różni się bardzo od siebie. W domu energooszczędnym instalacja grzewcza  zazwyczaj jest identyczna jak w budownictwie tradycyjnym. Jednakże jej moc z zasady jest o wiele mniejsza, gdyż zapotrzebowanie na ciepło również jest mniejsze. Inwestorzy bardzo często decydują się na kolektory słoneczne lub pompę ciepła, która wykorzystuje odnawialne źródła energii. Bardzo często zamiast grzejników wiele osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe, które generuje mniejsze koszty. Jednakże w przypadku grzejników powinny być one jak najmniejsze, gdyż instalacja grzewcza będzie mogła szybciej reagować na dynamiczne zmiany w zapotrzebowaniu na ciepło domowników.

W domu pasywnym instalacja grzewcza jest ograniczona do minimum ze względu na zastosowaną technologię. Dzięki rodzajowi zastosowanej wentylacji będzie  ona w stanie z zasady podgrzać powietrze do wymaganej temperatury. Jeden z najprostszych wariantów to nagrzewnica powietrza w kanałach wentylacyjnych. Zasilana jest bardzo często przez pompę ciepła, która jednocześnie odpowiada za podgrzanie wody do żądanej temperatury. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost