Przejdź do głównej zawartości

Spór o granicę działek

Granica działek

granica działekWspółcześnie między właścicielami działek bardzo często powstaje spór, który dotyczy granic działek. Bardzo często mimo tego, iż od wielu lat są postawione płoty, to są sąsiedzi, którzy potrafią wszczynać spory. Spory często dotyczą również roślin, które są używane jako płot oraz zacieniają działkę sąsiada. 

W momencie, gdy między właścicielami powstaje spór dotyczący granicy działki, często przeprowadzane jest postępowanie rozgraniczające. Wniosek składany jest do:
  • prezydenta,
  • wójta,
  • burmistrza,
który jest właściwy ze względu na położenie danej nieruchomości. 

Postępowanie rozgraniczające

Do przeprowadzenia postępowania rozgraniczającego upoważniony jest jedynie geodeta wyznaczony przez odpowiedni organ. Geodeta jest zobowiązany do zebrania materiału dowodowego, który umożliwi ustalenie granic działek. Po zebraniu materiału dowodowego strony wzywane są przez geodetę na rozprawę rozgraniczającą. Podczas rozprawy przedstawiany jest materiał dowodowy, który jednoznacznie wskazuje granice działek. Geodeta zobowiązany jest do przekonywania stron do załatwienia sprawy w postaci ugody. Bardzo często z dokumentów nie wynika jednoznaczna granica nieruchomości. Po zakończeniu sprawy geodeta musi sporządzić stosowny protokół, w którym są zawarte postanowienia stron.

Decyzja o rozgraniczeniu

Zgodnie z wynikiem protokołu uprawniony organ może wydać decyzję o rozgraniczeniu lub umorzyć postępowanie. Umorzenie postępowania może nastąpić dzięki udokumentowanej ugodzie w protokole z rozprawy rozgraniczającej. Drugim przypadkiem, gdy dojdzie do umorzenia sprawy, będzie bardzo silny spór pomiędzy stronami oraz brak wystarczających dowodów. W takiej sytuacji sprawa o rozgraniczenie działki najczęściej jest umarzana oraz przekazywana do sądu rejonowego. Natomiast, jeśli któraś ze stron jest niezadowolona z wydanej decyzji, to może wystąpić na drogę sądową celem ochrony swoich praw w terminie 14 dni od wydania decyzji.

Postępowanie sądowe

Sąd  rejonowy, który będzie prowadził postępowanie, weźmie głównie pod uwagę art. 153 Kodeksu Cywilnego. Jeśli granice działek mają charakter sporny, a brak jest dokumentacji, to należy się kierować ostatnim spokojnym stanem posiadania. Jeśli nie można ustalić takiego stanu, to sąd rejonowy zobowiązany jest wyznaczyć granice działki, biorąc pod uwagę całą dokumentację dowodową.

Wznowienie granic

Wznowienie granic jest odrębnym postępowaniem, które nie ma nic wspólnego z postępowaniem w sprawie rozgraniczenia działek.  Dotyczy to sytuacji, gdy dokładne granice działki zostały wyznaczone wcześniej przez innej postępowanie na poziomie prawnym. Wznowienie granic polega na ponownym odnalezieniu ich granic na podstawie posiadanego materiału dowodowego. Wznowienie granic nie jest postępowaniem administracyjnym, a czynnością o znamionach technicznych. Dokona go bezpośrednio geodeta na zlecenie właściciela działki. 

Granica działki

Pierwszym tematem są owoce, które spadają na działkę naszego sąsiada. Właściciel działki może wejść na sąsiednią nieruchomość celem usunięcia owoców z gałęzi. Z drugiej strony właściciel sąsiedniej nieruchomości może zażądać naprawienia szkody, która z tego powodu wynikła. 

Sadząc drzewo, musimy wziąć pod uwagę, w jakiej odległości jest granica działki.  Jeśli, mimo to gałęzie przekroczą granicę działki, to jesteśmy zobowiązani do ich przycięcia. Możemy to zrobić zarówno z naszej nieruchomości, jak i z sąsiedniej. Wejście na sąsiednią działkę w celu usunięcia gałęzi nie jest uzależnione od zgody właściciela działki sąsiedniej. Jednakże, jeśli usunięcie gałęzi spowoduje wyrządzenie szkody, to jesteśmy zobowiązani do jej naprawienia. 

Wszelkie:
  • mury,
  • płoty,
  • ogrodzenia,
  • rowy,
które znajdują się na granicy działki, służą do wspólnego użytku. Obaj właściciele zobowiązani są do ponoszenia kosztów z nimi związanych.

Zielone ogrodzenie

W Polsce właściciele działek bardzo często tworzą ogrodzenia z określonych roślin. Najbardziej popularną rośliną są tuje. Zielona ściana nie tylko zapewnia prywatność, ale również stanowi barierę przed nadmiernym hałasem. Szpalery tui mają jednak również swój aspekt prawny w wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie sygn.akt Ca 392/12 wskazuje, iż tuje mogą mieć określoną wysokość. Sąd wskazał, iż maksymalna wysokość tui może wynosić 2,5 m. To właściciel nieruchomości, który je posadził, jest odpowiedzialny za ich wysokość. 

Zbyt wysokie tuje powodują, iż promienie słońca nie docierają do niższych roślin. Może się odbić to negatywnie na roślinności sąsiadujących nieruchomości. Sąd wykorzystał przepis prawa budowlanego, który mówi, iż ogrodzenie powyżej 2,2 m wymaga zgłoszenia do odpowiedniego organu. W konkretnej sprawie wysokość ta została podwyższona do 2,5 m, gdyż tuje można przyciąć maksymalnie o 30%

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost