Przejdź do głównej zawartości

Służebność przesyłu

Służebność przesyłu - prawa właściciela nieruchomości

Służebność przesyłuSłużebność przesyłu może być ustalona na podstawie umowy w formie aktu notarialnego. Umowa powinna zawierać treść ustanowionej służebności oraz ujmować wynagrodzenie, przysługujące właścicielowi nieruchomości obciążonej. Służebność przesyłu może wystąpić np. w sytuacji, gdy przez nieruchomość właściciela będą przechodzić linie wysokiego napięcia. Oczywiście, gdy inwestycja jeszcze nie przebiegła, właściciel potencjalnej nieruchomości obciążonej może wyrazić sprzeciw wobec tego typu działań. Jednakże musi się liczyć z tym, iż przedsiębiorca przesyłowy wystąpi na drogę sądową, jeśli nie będzie w stanie ominąć spornej nieruchomości. Najlepszym rozwiązaniem dla właściciela nieruchomości będzie ustalenie umowy w sprawie służebności przesyłu. Dla właścicieli nieruchomości, przez które od wielu lat przebiegają już np. linie wysokiego napięcia, ustanowienie wynagrodzenia w umowie  w sprawie służebności przesyłu, jest  jedyną formą odszkodowania.

Kodeks Cywilny a służebność przesyłu

Służebność przesyłu ma na celu uregulowanie sytuacji, w której przedsiębiorca przesyłowy korzysta ze swoich urządzeń, ale przebiegających przez nieruchomości stanowiące własność osób trzecich. Pozwalają on uregulować sytuację nie tylko urządzeń, które mają dopiero powstać, ale także tych, które już od lat istnieją. Należy podkreślić, że przedsiębiorca przesyłowy może użytkować urządzenia, które znajdują się na nieruchomości przesyłowej w sposób jak najmniej uciążliwy dla właściciela oraz wyłącznie w zakresie niezbędnego funkcjonowania ich.

W zgodzie z treścią w art. 305 Kodeksu Cywilnego " nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować urządzenia, lub jest właścicielem urządzeń służących do doprowadzenia płynów, pary, gazu, energii elektrycznej, znajdujących się na terenie nieruchomości obciążonej prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń ". Natomiast art. 49 § 1 Kodeksu Cywilnego mówi, że jeżeli takie urządzenia stanowią część przedsiębiorstwa, czyli są z nim trwale związane, to nie stanowią części składowej nieruchomości. Zatem istnieje możliwość, aby ustanowić służebność przesyłu, jeszcze zanim urządzenia w ogóle powstaną.

Bacząc na unormowania, w praktyce bardzo rzadko zdarza się, aby właściciele nieruchomości zgadzali się w umowie na nieodpłatną formę służebności przesyłu. Dlatego jeszcze przed jej ustanowieniem, trzeba wziąć pod uwagę koszt, jaki będzie ona generować. Wynagrodzenie winno być ustalone szacunkowo przez uprawnionego rzeczoznawcę, aby mieć pewność zasadności danej kwoty.

Dla osoby, która chce postawić urządzenia, które mają charakter przesyłowych, umowa jest bardzo istotna, gdyż pozwoli uniknąć w przyszłości roszczeń ze względu na bezumowne korzystanie z gruntu. W księdze wieczystej zostaje dokonany odpowiedni wpis, co potwierdza prawo do zarządzania urządzeniami na nieruchomości przesyłowej. W umowie o ustanowienie służebności przesyłu określa się zakres wykorzystania urządzeń, a także np. warunki udostępnienia nieruchomości w celu dokonania niezbędnych napraw. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost