Przejdź do głównej zawartości

Parowanie szyb w domu

Parowanie szyb

parowanie szybParowanie szyb nie jest automatycznie wadą konstrukcyjną okna. Zazwyczaj jego winy należy się doszukiwać w wysokiej wilgotności danego pomieszczenia. Drugim winowajcą może być spora różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Zdarza się jednak, iż jest to wina źle działającej wentylacji. Sytuacją należy się zainteresować w momencie, gdy para pojawia się wewnątrz pakietu okna.

Parowanie szyby na zewnątrz

Szyby parują od strony zewnętrznej zazwyczaj w okresie wiosennym oraz jesiennym. Spowodowane jest to tym, iż jeszcze nie zaczął się okres grzewczy, a temperatury nocą potrafią już znacznie spaść. W tym okresie waha się zazwyczaj dość znacznie również poziom wilgotności, który może odpowiadać za to zjawisko. Często mimo wietrzenia pomieszczeń oraz wyrównywania poziomu temperatur, wilgoć dalej będzie się kondensować na szybach.  Przy tak dużych wahaniach temperatur wilgoć lubi się pojawiać także np. na szybach aut. 

Parowanie szyb na zewnątrz związane jest z wieloma czynnikami. Najbliższe otoczenie okna potrafi znacznie zmienić jego zachowanie. Parowanie jest potęgowane przez roślinność, która znajduje się w najbliższym sąsiedztwie okna. Położenie okna względem strony globu również ma ogromne znaczenie. Większe parowanie zawsze będzie występować od strony północnej, niż od strony południowej, czy też zachodniej.

Parowanie szyby od strony wewnętrznej

Przyczyną parowania szyb od strony wewnętrznej jest przede wszystkim wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu. Powodem może być również źle zainstalowana wentylacja. Powierzchnia szyb jest z zasady najzimniejszą powierzchnią oddzielającą nas od zewnątrz. Następstwem jest częste skraplanie się wody w zetknięciu z tą powierzchnią. Sytuacja jest taka sama, jak w przypadku gorącej kąpieli, para skrapla się na zimnych kafelkach oraz na lustrze. To samo dzieje się podczas gotowania w kuchni. Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach może być również spowodowany procesami związanymi z remontem np. tynkowaniem. Bywa również tak, iż jest to efekt źle zaizolowanych murów budynku.

Aby odparowywanie funkcjonowało należycie, potrzebne jest, aby właściwie działały kanały wywiewne. To właśnie te kanały odpowiadają za właściwe odprowadzenie wody wraz z powietrzem.

Parowanie szyb wewnątrz pakietu okiennego

parowanie szybJeśli zostanie zauważona para wewnątrz szyb, to znaczy, że doszło do rozszczelnienia pakietu okiennego. Okno utraciło sporą część swoich właściwości termoizolacyjnych. Szyby tracą swoją przejrzystość, a po odparowaniu na oknie mogą się pojawić zacieki, których nie jesteśmy w stanie się pozbyć. W tym wypadku okno wymaga wymiany, jeśli posiadamy jeszcze gwarancję, to jak najszybciej powinniśmy się zgłosić do montera. Reklamacja winna zostać rozpatrzona pozytywnie, a okno wymienione na nowe. 

Właściwy klimat pomieszczenia

Kondensowaniu się pary na szybach okiennych skutecznie przeciwdziała utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Należy się kierować określonymi zaleceniami:
  • Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna się utrzymywać pomiędzy 21 stopni a 18 stopni Celsjusza.
  • Wilgoć powietrza nie powinna przekraczać 40%.
  • Drzwi oddzielające pomieszczenia o różnorodnych temperaturach powinny być zamknięte.
  • Nie należy suszyć prania w mieszkaniu.
  • W mieszkaniu nie powinna znajdować się duża ilość roślin doniczkowych.
  • Podczas gotowania oraz brania kąpieli drzwi od łazienki, a także kuchni powinny być zamknięte. 
Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza przy oknach, należy pod każdym z nich zamontować grzejnik. Im wyższy jest współczynnik przenikalności ciepła przez okna, tym gorsza termoizolacja oraz zwiększona możliwość parowania szyb. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost