Sytuacja prawna instalacji odgromowej

Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku:
- budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m2,
- budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne,
- budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno.
Gromexpert
Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi został stworzony program, który ma za zadanie symulować analizę ryzyka. Powinien on pozwolić na wskazanie klasy obiektu, a więc też i konkretnego rodzaju ochrony odgromowej. Program ma stanowić bezinteresowny wkład w rozwój polskiej elektroniki.
Elementy instalacji odgromowej
- zwody - są jedną z najważniejszych części, gdyż odpowiadają za bezpośrednie przyjęcie wyładowań atmosferycznych, które muszą być odprowadzane do ziemi. Zwody łączy się odpowiednimi przewodami odprowadzającymi z pozostałymi elementami instalacji odgromowej. Zwodami mogą być zewnętrzne elementy dachu np.:
- zbrojenia żelbetonowe,
- maszty anten,
- wywietrzniki,
- wszelkie metalowe części wystające ponad dach.
- uziom - element jest odpowiedzialny za odprowadzenie ładunku elektrycznego, który został przechwycony przez inne elementy konstrukcji. Uziemienie musi być przewodnikiem. Odpowiednie uziemienie jest w stanie chronić mieszkańców budynku przez wiele lat przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych.
- przewody uziemiające oraz odprowadzające - służą one do łączenia poszczególnych elementów instalacji w całość,
- zaciski probiercze - służą kontroli i pomiarowi rezystancji uziomu oraz ciągłości galwanicznej w części nadziemnej instalacji odgromowej.

Rodzaje instalacji odgromowej
- instalacja odgromowa pasywna - wykorzystuje zastosowania zwodów niskich, które łącznie stanowią tzw.t sieć przewodów ułożonych otokowo. Jest ona łącznikiem pomiędzy instalacjami odgromowymi na dachu, a tymi które znajdują się na ścianach budynku. Taka instalacja wymaga solidnego pokrycia elementów dachu odpowiednimi przewodami, żeby następnie po ścianach puścić przewody uziemiające,
- instalacja odgromowa aktywna - zwody wysokie pionowe, które mają na celu przyjęcie głównego wyładowania na tzw. głowicę oraz odprowadzenie do gruntu. Tego typu instalacja zapewnia prostszy przepływ prądu
Dokumentacja związana z wykonaniem instalacji odgromowej
Każdy wykonawca instalacji odgromowej musi przekazać:
- dokumentacje techniczną, która zawiera wszelkie niezbędne zmiany,
- protokół badania instalacji odgromowej,
- metrykę instalacji odgromowej,
- protokół z kontroli robót budowlanych,
- gwarancję zgodności instalacji z wytycznymi.
.
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuń