Przejdź do głównej zawartości

Przygotowania do wyjazdu za granicę

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę?

Przygotowanie do wyjazdu za granicę - Mava - Jelenia Góra
W związku z wstąpieniem Polski do strefy Schengen oraz trudną sytuacją ekonomiczną kraju co raz więcej osób decyduje się, aby podjąć pracę za granicą. Bez względu na to, czy planujemy pracę za granicą o charakterze sezonowym, czy też stałym. Musimy podjąć szereg działań, aby nie zostać oszukanym lub pojechać nieprzygotowanym. Pierwszą kwestią jest poznanie rynku państwa, do którego zamierzamy pojechać. Istotne jest również, aby jak najlepiej poznać warunki życia w danym kraju oraz wysokość zarobków w dziedzinie, w której zamierzamy szukać pracy. Szczegółowych informacji w pierwszej kolejności może nam dostarczyć EURES. Trzeba pamiętać, iż w razie sporów z pracodawcą będziemy musieli jeździć do sądu wskazanego w umowie.

Jakie przygotować dokumenty?

Wybierając się do danego kraju trzeba mieć a uwadze formalności oraz dokumenty, jakie trzeba ze sobą zabrać. Podstawowym będzie dokument potwierdzający Twoją tożsamość w zależności od kraju emigracji będzie to dowód osobisty bądź, paszport. Ważne jest również, abyś nie zapomniał o zapewnieniu sobie dostępu do opieki lekarskiej. W tym celu niezbędne jest wybranie się do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dodatkowo można wykupić prywatny pakiet opieki zdrowotnej, który sprosta naszym wymaganiom.

Nie jedź w ciemno

Warto mieć już zapewnioną posadę przed wyjazdem, pamiętaj że wielu pracodawców w Polsce zatrudnia do pracy za granicą np. w budownictwie. Przed podjęciem pracy warto obejrzeć stronę internetową firmy oraz poszukać opinii na jej temat. Natomiast jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy, to koniecznie musimy sprawdzić, czy posiada ona odpowiedni certyfikat. Listę takich agencji znajdziemy na stronie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Trzeba domagać się, aby wszelkie uzgodnienia były zawierane na piśmie, gdyż tylko wtedy mamy podstawę do ubiegania się o nasze roszczenia lub w najgorszym wypadku linię obrony przed negatywnymi konsekwencjami. Pośrednictwo pracy w Polsce jest bezpłatne, a więc nikt nie ma prawa wymagać od nas pieniędzy poza rzeczywiście poniesionym kosztami przez agencję np. przetłumaczenie dokumentów.

Mieszkanie za granicą

Już przed wyjazdem warto, aby samemu poszukać lokum, o ile firma lub agencja takowego nie oferują. Przy czym trzeba się wystrzegać płacenia z góry. Zanim zobaczymy, jak wyglądają warunki życia oraz, czy mieszkanie rzeczywiście istnieje. Jeśli nie dopełnimy tych formalności, to możemy utracić sporą część gotówki. Należy pamiętać, iż najwygodniejszą formą jest dogadanie się z Polską firmą, która zatrudnia za granicą. Poziom bezpieczeństwa, jaki oferuje nam to rozwiązanie, jest kompletnie inny. Chociażby ze względu na możliwość negocjacji warunków umowy w ojczystym języku. Istotnym faktem jest również posiadanie odpowiedniego rachunku bankowego, bez którego często nie można podjąć pracy w kraju docelowym.

Kontakt z najbliższymi

Bezwzględnie należy pozostawić informacje kontaktowe jak największej liczbie osób. Trzeba podać dokładny adres zamieszkania za granicą oraz podać nazwę przyszłego pracodawcy. Najbliżsi muszą znać dostępne formy kontaktu z Tobą. Dobrą praktyką jest ustalenie częstotliwości kontaktów np z rodziną. Telefon komórkowy bez simlocka jest podstawą, o której nie możemy zapomnieć oraz o kupnie odpowiedniej karty do niego po dotarciu na miejsce. Wiele ludzi zaczęło również ustalać z najbliższymi hasła alarmowe w przypadku zagrożenia np. "Pozdrów ciocię Helę", aby rodzina natychmiast zawiadomiła w takim przypadku policję. 

Zorganizowanie darmowym ubezpieczeniem

Wyruszając do pracy za granicę warto się dobrze zastanowić, co zabrać ze sobą, aby nie być zmuszonym do zakupu rzeczy zaraz po przyjeździe na miejsce. Np. zabierając ze sobą urządzenia elektryczne trzeba się zorientować, jakie gniazdka elektryczne występują w kraju docelowym naszej emigracji zarobkowej. Trzeba również mieć na uwadze, że to, co my uważamy za pewne, niekoniecznie musi takim być, a więc trzeba sprawdzić, co można wwieźć.  Lekarstwa można zabrać wyłącznie na własny użytek najlepiej w oryginalnych opakowaniach. Leki, które są w postaci płynnej mogą być zabrane w odpowiednich opakowaniach zazwyczaj w ilości do 100 ml.

Przewoźnicy

Jeśli nie mamy możliwości jechania własnym transportem, to zanim kupimy bilet trzeba przeczytać regulamin przewoźnika. Niektóre autokary zabraniają zabierania ze sobą zwierząt ze względu na zakaz występujący w kraju docelowym, do którego jedzie autokar. Jeśli znajdziemy transport, który zezwala, aby zabrać ze sobą zwierzę, należy pamiętać, aby posiadać europejski paszport dla zwierząt domowych. Zazwyczaj przewoźnicy określają też maksymalny ciężar bagażu, który wynosi 20 kg bagażu transportowego w luku oraz 5 kg bagażu osobistego. Jeśli bilet mamy już kupiony oraz wszelkie formalności załatwione musimy sprawdzić, w jakim czasie mamy się stawić na miejscu odjazdu, zwykle jest to 15 minut przed odjazdem autokaru. 

Podsumowując wyjazd za granicę będzie od nas wymagał podjęcia wielu działań oraz nie jest łatwą decyzją. Odpowiednie przygotowanie do niego może zaowocować tym, co chcieliśmy rzeczywiście osiągnąć. Jednakże zawsze może coś pójść nie po naszej myśli, a wtedy dobrze jest mieć kartę kredytową, aby móc wrócić do kraju lub najprościej w świecie odłożone pieniądze na bilet powrotny.  Dobrze jest też, aby posiadać adres najbliższej polskiej ambasady lub konsulatu RP w kraju, do którego się wybieramy. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca za granicą - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Obawiasz się, czy lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego . Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z usług NFZ na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu . To, o czym musimy pamiętać, to to, iż nie każda usługa wykonywana za granicą jest bezpłatna. Dlatego trzeba się wpierw upewnić, czy mimo to lekarz nie wystawi nam rachunku. Kto może otrzymać EKUZ osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ , osoby, które nie są ubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z NFZ na podstawie przepisów prawa. EKUZ jest Bezpłatna , a więc, nie należy martwić się dodatkowymi kosztami. Wymagane dokumenty ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej - jeśli legitymacja jest nieważna, trzeba dołączyć zaświadczenie z danej szkoły, bądź uczelni , aby potwierdzić informację. Takie zaświadczenie je

Jak prawidłowo wykonać bruzdy w betonie komórkowym?

Bruzdy w betonie komórkowym Beton komórkowy   jest materiałem budowlanym, który posiada jednorodną, porowatą strukturę. Ze względu na swoją strukturę jest materiałem, który bardzo łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. W zależności od gęstości bloczków będziemy potrzebowali bardziej lub mniej specjalistycznego sprzętu, aby tworzyć w nich bruzdy. Dzięki temu, iż są one pełne, wykonanie w nich bruzd nie powinno spowodować jakichkolwiek osłabień konstrukcyjnych. Jednakże każda bruzda musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym, aby została poddana szczególnej analizie w trakcie powstawania inwestycji. Jeśli projektant nie uwzględnił takiej możliwości, to nie należy prowadzić wszelkich instalacji przez nadproża oraz główne elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Każda bruzda oraz wnęka powinna mieć minimalny rozmiar, który jest potrzebny do rozłożenia instalacji. Po ułożeniu instalacji ściany należy wykończyć tynkiem lub gładzią. Jak zrobić bruzdy w betonie komórkowym Bruzdy

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Sytuacja prawna instalacji odgromowej Instalacja odgromowa uważana jest za składową instalacji elektrycznej . Odpowiada za ochronę obiektu przed porażeniem , które wynika z wyładowań atmosferycznych . Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych nie stwierdza bezwzględnego obowiązku instalacji odgromowej na każdym budynku. Stwierdzenie oraz odpowiedzialność za błędne określenie sytuacji na podstawie analizy ryzyka według normy PN-EN 62305-2 Ochrona Odgromowa , spoczywa na projektancie . Prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji odgromowej w przypadku: budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej, wyższych niż 15 m i o powierzchni powyżej 500 m 2 , budynków mieszkalnych, które są szczególnie narażone na wyładowania elektryczne , budynków, które zostały wykonane z materiałów podwyższających ryzyko pożaru np. drewno. Gromexpert Przez czołowych ekspertów w dziedzinie niebezpieczeństwa związanego z wyładowaniami atmosferycznymi zost